уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вида Петровић Шкеро: Изборе може да одложи једино ванредно стање; Бошко Обрадовић: „Лекс специјалис“ би могао да омогући померање термина избора
Хроника

Вида Петровић Шкеро: Изборе може да одложи једино ванредно стање; Бошко Обрадовић: „Лекс специјалис“ би могао да омогући померање термина избора

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. децембар 2019.

Устав јасно каже до ког датума морају да буду окончани парламентарни избори у редовном термину. Норматива је таква да се избори не могу одржати након тог термина, осим уколико би се увело ванредно стање, рекла је за Н1 бивша председница Врховног суда Србије Вида Петровић Шкеро, коментаришући изјаву лидера Двери Бошка Обрадовића да је једина тема разговора са делегацијом Европског парламента било померање датума избора.

Саговорница Н1 објашњава да сходно датуму када је конституисан актуелни сазив Скупштине Србије, практично остају само три викенда када избори могу да буду одржани.

 “Мимо тога избори не могу бити одржани, сем да се мењају закони и Устав. Шта би се у том случају дешавало након истека мандата посланицима, ко би вршио функцију парламента, изабрао нову владу“, пита се Петровић Шкеро.

Лидер покрета Двери Бошко Обрадовић тврди да ипак постоји могућност да избори не буду одржани у предвиђеном термину.

“За померање термина избора постоји решење у правном смислу, а то је лекс специјалис. Ако су ти посебни закони толико пута до сада решавали разна кризна политичка питања, не видим зашто то не би могло бити и овог пута. Дакле, лекс специјалис којим би био потврђен споразум о слободним и поштеним изборима између власти и опозиције, утврђене гаранције да ће тај споразум заиста бити примењен и одређен термин избора након девет месеци од доношења тог закона. С обзиром на то да би иза тога стале све политичке опције, то би била потпуно нормална активност која би водила ка смиривању тензија и решавању овог питања на правим демократским изборима“, истакао је Обрадовић у изјави за Н1.

Лидер Двери је изнео правно тумачење да би све до тренутка потврђивања мандата новим посланицима, стари сазив парламента био носилац законодавне активности, без обзира на то што би му истекао мандат. Упитан да објасни по ком основу би био продужен мандат актуелном сазиву парламента, уколико није проглашено ратно или ванредно стање, Обрадовић је одговорио:

“Ако мене питате, ово су ванредне политичке околности и ми у Србији већ дуго живимо у ванредном стању.“

Устав Србије прописује да изборе за народне посланике расписује председник Републике, 90 дана пре истека мандата Скупштине, тако да се избори окончају у наредних 60 дана. То практично значи да парламентарни избори морају бити одржани најкасније 30 дана пре истека посланичких мандата.

Закон о избору народних посланика предвиђа да од дана расписивања до дана одржавања избора не може протећи мање од 45, ни више од 60 дана. Актуелни сазив српског парламента конситуисан је 3. јуна 2016. године, што према слову закона значи да избори за народне посланике могу бити одржани само у термину између 19. априла и 3. маја 2020. године.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер