четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вицепремијер Пољске тражи да се ЕУ више отвори према Србији
Хроника

Вицепремијер Пољске тражи да се ЕУ више отвори према Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јул 2015.

Потпредседник владе и министар одбране Пољске, Томаш Шемоњак затражио је да се Европска унија отвори више према Србији и да пожури са евроинтеграцијом земаља Западног Балкана зато што ће се у том региону одигравати важно геополитичко супарништво са Русијом.

"Важан је Балкан. Тамо је приметно супарништво Запада и Русије и зато Балкан треба погледати изнова. Треба размишљати о интеграцији Црне Горе и Македоније у ЕУ. Морамо да се више отворимо и Србима зато што ће се на Балкану одигравати важно геополитичко супарништво", казао је Шемоњак синоћ пољској телевизији ТВН24.

Пољски министар одбране упозорио је да се због сукоба у Украјини и проблема Грчке, ЕУ у највећој кризи од окончања Хладног рата.

"Желимо да ЕУ буде оаза мира али она мора да буде такодје и пројект за зла времена. Сматрам да ће изаћи из те кризе ојачана али ово што се сада дешава је за њу велика лекција", рекао је вицепремијер.

По оцени Шемоњака, Грчка никако неће бити "тројански коњ" Русије у ЕУ, без обзира на кризу, пошто Русија реално нема шта да понуди Атини, иако постоје историјске и верске везе и блискост.

"Не видим ништа атрактивно у понуди Русије Грчкој. Ни у привредној ни у политичкој сфери Русија не може да понуди ништа Атини", казао је Шемоњак.

Он је нагласио да и садашња влада Грчке, земље с јаком армијом, показује снажну вољу да остане у НАТО.

"Грчка неће бити тројански коњ Русије зато што су и сами Грци свесни колико је за њих важно чланство у НАТО", казао је Шемоњак и додао да на Грчку и Русију треба сада гледати кроз призму целог региона Балкана, где би ЕУ требало да ревидира свој приступ.

(Танјуг)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер