Хроника

Ветон Сурои: Дијалог Косова и Србије треба да буде окончан свеобухватним споразумом који третира отворена питања између две државе

Штампа
субота, 21. септембар 2019.

 Приштински публициста Ветон Сурои оценио је да је Косово "назадовало" у бројним аспектима од проглашења независности.

Оцењује да су парламентарни избори 6. октобра, "последњи тренутак" да се на Косову догоди прекретница.

Сурои је за програм Гласа Америке на албанском језику оценио да је на предстојећим изборима "од изузетног значаја да грађани дају глас за ослобађање земље коју је 'заробила' садашња власт".Он је казао у Демократском савезу Косова постоји "реформистичка енергија" због чињенице да је за премијера предложена жена која се како је навео, "противила 'заробљавању' државе" и била "мањински глас" у ДСК, и додао да и Самоопредељење има "реформистички" план.

"Не могу да предвидим резултате избора али ако Косово не буде гласало за реформу, за промене, имаће исте резултате које је имало до сада", оценио је аналитичар.

Говорећи о дијалогу Косова и Србије, Сурои је навео да је најпре потребно исправити "велике неправилности" током досадашњег процеса и да Влада Косова мора дефинисати сопствену спољну политику, а унутар ње и политику према Србији.

"Та политика, као спољна политика која важи за државу, мора бити заснована на консензусу, у смислу да све оно што влада мисли да треба да изгради као политику, мора да дели и са опозиционим странкама како би се створила моц́ репрезентације за Косово. Верујем да би у будуц́ности сваки преговарачки процес требало да прати позив опозицији да учествује у њему и било би сасвим нормално да се то догоди", каже Сурои.

Он је оценио да именовање Метјуа Палмера за специјалног изасланика америчког државног секретара за Балкан представља "јасан знак" да САД желе да интензивирају решење преосталих проблема у односима Косова и Србије, јер како је додао, "не може бити незавршених сукоба 20 година после рата на Косову".

"То ипак не значи да ће САД преузети на себе решење овог питања. Оно и даље остаје под посредовањем ЕУ, али то не значи да ће остати ексклузивно власништво службе за спољне послове ЕУ, јер је искуство показало да без веће политичке подршке, ствари не могу да се крећу напред", навео је Сурои.

Додао је да дијалог Косова и Србије треба да буде окончан "свеобухватним споразумом који третира отворена питања између две државе".

"Као земља не можемо дозволити да будемо у ситуацији да се од генерације до генерације поново отварају проблеми са Србијом. Те проблеме треба затворити и они се затварају тако што се штите интереси земље. Стратешки интереси Косова су да буде чланица НАТО, да имамо јасан пут интеграције у ЕУ, да имамо слободну и мирнодопску комуникацију са Србијом и са свим нашим суседима, да живимо у слободном простору, у одсуству страха и у пуној безбедности", рекао је Сурои.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]