уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Весна Ракић-Водинелић: Извештај ЕК нико не може назвати позитивним
Хроника

Весна Ракић-Водинелић: Извештај ЕК нико не може назвати позитивним

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. новембар 2010.

Професор правног факултета „Унион" Весна Ракић-Водинелић тврди да српски званичници немају основа да извештај Европске комисије оцењују позитивним.

Она указује да су у том документу правосуђе и борба против корупције добили лошу оцену и да би државни функционери, уместо што захваљују на критикама из Брисела, морали јасно да одговоре како ће да исправе грешке.

- Овакав извештај ЕК могао се очекивати и свако ко се имало разуме у правосуђе знао је да ЕУ неће бити задовољна оним што је учињено. Зато наши званичници немају право да извештај оцењују позитивним. Ако је изражена озбиљна забринутост због стања у правосуђу и борби против корупције, само окорели политичари могу да кажу да је извештај добар - каже Ракић-Водинелић.

Она упозорава и да државни функционери ниједном речју нису грађанима објаснили шта ће да ураде по питању замерки и критика ЕК.

Дежер: Извештај у целини позитиван, али...

Шеф делегације ЕУ Венсан Дежер предао је премијеру Мирку Цветковићу годишњи извештај Европске комисије о напретку Србије у европским интеграцијама. Констатован је велики напредак у односима Србије и ЕУ, али и да је извештај пред српске власти поставио низ изазова.

- Извештај ЕК може се у целини сматрати позитивним, али напредак је неуједначен на различитим пољима, због чега сада треба предузети кораке и суочити се с проблематичним тачкама - рекао је Дежер.

Цветковић је најавио да ће Влада Србије сачинити Акциони план који ће омогућити да Србија постигне напредак и у областима на које су у извештају изнете примедбе.

- Министарка правде (Снежана Маловић) захвалила је на критикама из Брисела, а председница Врховног савета судства (Ната Месаровић) затражила је опрост за грешке. Али нисмо чули како ће те грешке да исправе и шта намеравају да ураде како би се тешко стање по грађане променило набоље. Сви причају о владавини права, али хајде за почетак да поштујемо прописе и да они буду унапред познати - каже Ракић-Водинелић.

Легијини добошари и ЕК

Директор Центра за нову политику Владимир Тодорић сматра да су државни функционери у реаговањима на извештај ЕК о стању у правосуђу показали лицемерје.

- Тешко ми је да прихватим молбе за разумевања на дан кад је објављен извештај ЕК, а претходних 11 месеци су се односили бахато на упозорења стручне јавности. Зашто је Нати Месаровић било тешко да прихвати аргументе струке? Зашто су људи из струке који су критиковали реформу правосуђа називани Легијиним добошарима и слично? А сад, кад то исто каже ЕУ, онда захваљује на критикама, називајући их конструктивним. То је лицемерно - каже Тодорић и додаје да је прерано да српски функционери већ излазе с оценом да је извештај ЕК позитиван.

Није лоше, него да се побољша

С друге стране, члан ВСС Бошко Ристић тврди да извештај ЕК није неповољан по Србију.

- У извештају није речено да је нешто лоше, већ да оно што је урађено може да се побољша. Критике су на месту и ми ћемо учинити све да се пропусти отклоне. Нико не доводи у питање судије и тужиоце који су изабрани - каже Ристић, додајући да „реформу правосуђа не треба поистовећивати са општим избором судија".

На примедбу да је у извештају доведена у питање процедура избора судија, Ристић каже да је она била у „у складу са прописима".

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер