петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Весна Пусић: Ако будем министар спољних послова, тужбе Хрватске и Србије решићемо договором
Хроника

Весна Пусић: Ако будем министар спољних послова, тужбе Хрватске и Србије решићемо договором

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. децембар 2011.

ЗАГРЕБ - Весна Пусић, висока Функционерка Хрватске народне странке из коалиције Кукурику која је добила хрватске парламентарне изборе, изјавила је да ће, ако буде шеф дипломатије, настојати да се спор Хрватске и Србије, уместо пред Међународним судом правде, реши договором две државе.

"Када је реч о тужби и контратужби које су Хрватска и Србија поднеле једна против друге пред Међународним судом правде у Хагу, постоје две могућности: да се ствар реши пред судом и друга, по мом мишљењу много боља, решавање спорних питања договором", казала је Пусић у Интервјуу Танјугу.

Могућност која је ближа здравој памети, сматра Пусић, јесте да покушамо да побројимо све ствари које су спорне између нас а релевантне су за живот који је пред нама.

"Tо су, на пример, питања несталих, опљачканих уметнина и добара за време рата, питање суђења за ратне злочине и сарадње правосуђа. Ако успемо да постигнемо, а мислим да би морали бити у стању, међудржавни споразум у којем би било дефинисано како ће се то решавати, треба ставити на дневни ред повлачање тужби за геноцид", рекла је Пусић и нагласила да ће за њу приоритет у спољној политици Хрватске бити Србија.

Пусић је казала и да Хрватска сигурно неће уцењивати Србију на путу ка Европској унији, напротив, учиниће све да се билатерални односи што више релаксирају.

"Земља која уцењује другу не може да профитира, можете некога мало зауставити, изгурати неко решење које се вама чини прихватљивим, али на крају много изгубите на могућности утицаја и властитој политичкој улози у региону, тако да то сигурно неће бити политика коју ће Хрватска водити", уверена је Пусић.

Хрватска ће, како је истакла, предано радити на томе да се процес проширења ЕУ не заустави њеним уласком, а државама региона, па и Србији, настојаће да што више помогне својим искуствима.

"Хрватско искуство реформи је апсолутно најупотребљивије за Србију, БиХ, Црну Гору и све земље у регији, јер и када смо се највише свађали са Словенцима сви наши људи су говорили да је један дан у Љубљани кориснији од шест месеци у Бриселу, зато што су били у комуникацији са колегама који су се носили са сличним проблемима", рекла је Пусић.

Она је признала да је процес приближавања ЕУ фрустрирајуће спор, али да је за десет година, колико ће проћи од њене кандидатуре до пријема 2013, Хрватска учинила огроман напредак у уређивању свог друштва, и поручила да је то оно чему и остале државе региона треба да теже.

"Истина је да је процес евроинтеграција фрустрирајућ, али ја га не бих мењала ни за шта, зато што би за нас било бескорисно да смо ушли преко везе, шверцујући се, јер је поента да земља искористи процес и дође до одређене политичке зрелости и институционалне стабилности", казала је Пусић.

Пракса каква је испољена у хрватско-словеначким територијалним споровима је, како је подсетила, штетила обема државама, и зато политици притисака у будућности, када се буду решавали хрватско-српски територијални спорови, не треба прибегавати.

"На основу нашег искуства са Словенијом научили смо да је боље да решења буду резултат билатералног договора, него да вечно као неке недорасле државице тражимо међународне посреднике и некога ко ће проблеме решити уместо нас", објаснила је Пусић.

Ако буде министарка спољних послова, казала је Пусић, приоритет у спољној политици Хрватске биће Србија, али у односима, како каже, неће заговарати емотивни приступ, односно инсистирање на српско-хрватском пријатељству или непријатељству, већ на политичком прагматизму.

"Проблеме треба решавати на нормалан начин. Ако ико има доказе да је шкргутање зубима безумно онда су то земље у овом региону. Према томе ствари треба решавати на нормалан и отворен начин и тако што нећемо затварати очи пред проблемима", казала је Пусић.

Одговарајући на питање о улози посланика мањина у будућем саставу парламента, Пусић је рекла да мањине треба да се придруже владајућој већини.

"У овом тренутку у великој мери заступници мањина не могу у опозицији да испуне свој мандат који су им њихови бирачи дали, јер ту има много финансијских, правосудних или организационих тема, и тешко је те ствари чинити из опозиције", објаснила је Пусић.

Са друге стране, обавеза "пристојних" влада је да решавају проблеме мањина, на пример питања сигурности, заштите имовине и људи, запошљавања, одштете грађанима који су страдали а нису били на подручју ратних операција.

"Tо не треба да буде резултат притиска него чињенице да је влада која води земљу у позицији да хоће да гради друштво у којем се осећај политичке једнакости гради као позитивна вредност", објаснила је Пусић.

Она је поновила да ће Хрватска убудуће водити активну улогу у регионалној политици, што је, како је додала, и начин да Хрватска оствари већи политички утицај унутар ЕУ.

На крају, одговарајући на питање кога би странке Кукурику коалиције највише волеле да имају за политичког саговорника у Србији, Пусић је рекла да ће хрватска влада сарађивати са сваком владом коју грађани Србије изаберу.

"Надам се и да ће свака влада у Србији схватити да је наша сарадња важнија и у ширем контексту, а не само за наше две земље", закључила је Пусић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер