уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Весна Пешић: Црква, либерална интелигенција и Додик пружају отпор бриселском споразуму
Хроника

Весна Пешић: Црква, либерална интелигенција и Додик пружају отпор бриселском споразуму

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. мај 2013.

Београд - Потписивањем бриселског споразума Србија је завршила значајну фазу, али ту се не може стати, бриселски споразум се мора и имплементирати, каже Весна Пешић.

Она је гостујући у емисији Б92 "Хоћу да знам" навела да разни центри моћи покушавају спрече примену и реализацију споразума који су парафирали Београд и Приштина. "Има више центара моћи који пружају отпор и који се томе противе, а једна од најутицајнијих је црква", каже Пешићева.

"Наша држава никада није имала снагу да се одвоји од цркве, јер је политичари користе да би преко ње стицали рејтинг, а црква с друге стране на тај начин има утицај на државне одлуке. Дакле из цркве долазе велики притисци против бриселског споразума, али и од неких странка па чак и од једног дела либералне интелигенције и представника грађанског новинарства. Ја се страшно изненадим кад прочитам лист "Време" и уводник Драгољуба Жарковића зашто не треба да уђемо у ЕУ", рекла је Весна Пешић.

Она је навела и да отпор примени бриселског споразума долази и Републике Српске и пре свега од њеног председника Милорада Додика.

"Он се стално нешто меша и стално говори како држава Србија мора да слуша Републику Српску, па замера београдској власти што иде у Сарајево. Ја мислим да се тај однос и та политика у много чему морају да се прочисти", истакла је Весна Пешић гостујући на Б92.

Она сматра да се осим имплементације мора ићи и корак даље ка нормализацији односа са Косовом како би се, како каже, створио један пријатељски однос са Албанцима са Косова.

"Бриселски споразум је доста велики преокрет за Србију, то повлачење јужне границе, фактичко признаје да Косово постоји и жеља да се тај тег већ једном скине. И нема модернизације наше земље ако смо џамахирија. Чујем да црква прети да ће да одузме одликовање Дачићу, шта ће уопште нашим политичарима требају та црквена одликовања, молим их да их врате", каже Весна Пешић.

Након примене брислеског споразума и окончања те фазе, следи друга фаза у модернизацији Србије а то је подизање нашег друштва које је у очајном стању и наш први национални интерес мора да буде запошљавање, поручује Весна Пешић и примећује да постоји свеопшта паника.

"Видим покушаје да се спречи да Србија крене напред и да се ради на томе да Србија остане џамахирија политичара-нерадника који се том косовском политиком бахате и имају привлегије. Ја бих волела да се та косовска фаза заврши успешно а мера успеха је да се успостави план имплементације и да видимо да ли смо завршили са тим проблемом, да ли смо скинули копрену коју смо тек почели да скидамо".

Весна Пешић сматра да у влади седе катастрофални министри попут Милутина Мркоњића који се бави естрадом иде по кафанама. Она такође наводи и да јен здравство у катастрофалном стању и да министарка Славица Ђукић-Дејановић није представила никакав план шта све у здравству треба да се уради и како оно треба да изгледа за неколико година.

"Та реконструкција владе која је била најављивана је остала загонетка и одложена је, не знам зашто. Мислим да је то један крупан посао који захтева прилично енергије као и да није било времена да се рекострукцију стави на дневни. Најгора грана наше власти је извршна власт и то не зато што све ставља под своје већ зато што је потпуно разваљена и то не само сада кад имамо то ко је јачи Дачић-Вучић," сматра она.

Додаје и да сматра да Скупштина Србије ради катастрофално да практично не функционише као и да је опозиција у потпуном расулу.

"И кадровски ресусурси јако лоши, да се стављају потрошени људи и ратни хушкачи и ратни новинари уреднике главних дневних новина", закључује Весна Пешић додајући да је потребно да се темељно претресе потпуно нефункционална држава, да се реформише и да онда крене да решава велике проблеме.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер