петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Весна Малишић: Актуелна власт у Србији више од било које до сада реагује "страшно агресивно и хистерично" на критике
Хроника

Весна Малишић: Актуелна власт у Србији више од било које до сада реагује "страшно агресивно и хистерично" на критике

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. април 2015.

Београд -- У Србији и земљама региона у погледу медија и штампе догађа се парадокс - што су те земље ближе ЕУ, квалитет медија опада уместо да расте.

То је рекао француски новинар Жан Арно Деренс један од оснивача франкофоног портала о Балкану "Л курије д Балкан" рекао је на панел дискусији о независној штампи у Београду да се Ситуација у новинарству погрошава и у Србији, Црној Гори, Босни и Херцеговини, Албанији, Румунији.

На скупу у организацији Француског института и амбасаде Француске на којем су учествовали и новинарка НИН-а Весна Малишић, Б92 Љубица Гојгић и покретач он лајн новина Медиапарт Франсо Боне, оцењено је да је утицај политке, државе и олигарха на медије и новинаре видљив у региону, у Европи а и у Русији.

Према речима Деренса, без обзира што је у Црној Гори на власти већ 23 године иста партија, а што у Србији такав континуитет не постоји, ситуација на пољу медија није добра.

Малишић је оценила да је актуелна власт у Србији више од било које до сада реагује "страшно агресивно и хистерично" на критике у медијима.

Она је рекла да су у Србији новинари огуглали на притиске, упоредивши то са изјавом једне жене која је у анкети о физичком насиљу рекла да није злостављана ако јој муж повремено удари шамар.

"Сви ће рећи да имамо добре законе али зато постоји изузетан притсак у сваком детаљу, кроз власништво, форме, жанрове, таблоиде, који диктирају тренд а у којима је направљен брак између политике и новинарства", рекла је Малишић, додајући да у Србији 60 одсто медија нема транспарентно власништво.

"Како поправити ситуацију не знам, али знам да сви сањају о томе", додала је Малишић.

Боне је рекао да је ситуација у Француској, а и у Русији где је као дописник француског дневника Монд провео више од деценије, слична као и у Србији.

Према његовим речима, није непозанто да су тајкуни и олигарси власници огромног броја медија, да за новинарсво више није потребна храброст и визионарство, већ да оно постаје посао занатлије који се бави информисањем.

Боне је рекао да у Француској постоји криза поверења јавности у медије, јер су они глас елите, а не грађана.

Модератор скупа чији је циљ био да се нађу одговори на питања да ли су независне новине могуће, да ли се више верује новој врсти медија и да ли је излаз у интернету, била је Љубица Гојгић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер