четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Весли Кларк: Србија би требало да пусти грађане на северу Косова
Хроника

Весли Кларк: Србија би требало да пусти грађане на северу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2011.

БРИСЕЛ-БЕРЛИН- Европска унија би требало да покаже одговорно и јако лидерство у решавању проблема на Западном Балкан,у на коме су још увек присутне "отворене ране" , сматра пензионисани амерички генерал Весли Кларк, бивши командант НАТО-а за Европу.

Кларк каже да се безбедносна ситуација на Западном Балкану умногоме поправила у односу на деведесете године, када је он био на челу савезничких НАТО снага за Европу (1997-2000), али упозорава да би ЕУ морала да континуирано и снажно буде присутна у региону.

Говорећи на панелу о „Преосталим отвореним питањима Балкана“, организованом у Бриселу, у оквиру дводневне конференције о главним конфликтима у свету, Кларк, који је члан управног одбора Међународне кризне групе, нагласио је да су САД препустиле ЕУ водећу улогу у решавању проблема на Балкану.

Он је за "Дојче веле" изјавио да су на "Балкану још присутне отворене ране", као резултат трагичних година за нама, као и да се пред локално становништво, од којих су неки били и жртве ратних злочина, поставио тежак задатак помирења и суживота.

 „Зато је и потребно упорно, одговорно и јако вођство од стране ЕУ, како би се радећи са изабраним локалним лидерима, образовала и применила одговарајућа политика која би водила помирењу и неопходном излечењу“, сматра Кларк.

Весли Кларк, који је од стране САД 1994. године био задужен за планирање одговора на сукобе у БиХ у обезбеђивању НАТО подршке УН трупама на терену, сматра да су ЕУ и међународна заједница „пребрзо пустиле“ ствари у БиХ. Кларк за "Дојче веле" каже да у БиХ још постоји потреба да се стране приближе, да се формира заједничка влада, која би била ефикасна у остваривању потреба својих грађана.

„Власти не извршавају своје обавезе. Влада није формирана, не промовише се на добар начин економски развој. То не може да се уради под условима који су присутни и зато је тамо потребно јаче европско вођство“, сматра он.

Последња операција којом је Кларк комндовао било је бомбаедовање СР Југославије због Косова после чега је пензионисан.

На питање како данас види тензије присутне на северу Косова, он за "Дојче веле" каже:„Косовски Албанци, чија је то држава, требало би да преузму царинске обавезе. С друге стране, Србија би требало да пусти грађане на северу Косова. Они ће увек имати сродство у култури, али то није њихова земља. У питању је постепени процес, који ће се лакше спровести уз јако међународно вођство“, закључује Кларк.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер