субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Веритас: Ништа се не предузима по питању проналажења посмртних остатака Срба убијених у Госпићу 1991. године
Хроника

Веритас: Ништа се не предузима по питању проналажења посмртних остатака Срба убијених у Госпићу 1991. године

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. октобар 2020.

Међународне и домаће организације из године у годину се питају зашто нису процесуирани припадници хрватске војске и полиције за које је "ван сваке сумње" у судском поступку утврђено да су планирали, хапсили и учествовали у ликвидацијама госпићких Срба 1991. године, саопштио је Документациони информативни центар "Веритас".

У саопштењу се наводи да породице ликвидираних Срба из Госпића "посебно узнемирава сазнање да су тројица осуђених за те злочине већ одавно на слободи док се, с друге стране, ништа не предузима у проналажењу посмртних остатака 74 особе.

Убијено 124 лица српске националности, међу којима и 38 жена

У Госпићу и околним личким местима у јесен 1991. хрватска војска и полиција, углавном под маскама, одводила цивиле Србе из њихових кућа и станова и ликвидирали их разним начинима и на више места

"Веритас" је навео да су у Госпићу и околним личким местима у јесен 1991. хрватска војска и полиција, углавном под маскама, одводила цивиле Србе из њихових кућа и станова и ликвидирали их разним начинима и на више места.

"Ликвидирани су углавном виђенији Срби који нису били лојални новоуспостављеном хрватском режиму. У том периоду је, према Веритасовим подацима, убијено најмање 124 лица српске националности, међу којима и 38 жена, од чега скоро половина 17. и 18. октобра", наводи се у саопштењу.

Тужилаштво Хашког трибунала је убрзо по оснивању водило интензивну истрагу о овом догађају и случај је, пре него је оптужница подигнута, уступљен хрватском правосуђу.

Жупанијско државно тужилаштво у Ријеци је у марту 2001. подигло оптужницу против пет припадника хрватске војске и полиције због ратног злочина против цивилног становништва, а теретило их се за безразложно хапшење и ликвидацију најмање 50 људи. Правоснажном пресудом Жупанијског суда у Ријеци, из марта 2003. осуђени су Тихомир Орешковић, тадашњи секретар Оперативног штаба у Госпићу, на 15 година, Мирко Норац, тадашњи командант 118. бригаде ХВ-а, на 12 година и Стјепан Грандић, тадашњи комадант ИИ бојне (пука), на 10 година затвора. 

У Госпићу је, према попису становноштва из 1991. године, живело 9.025 становника, међу којима је било 36 одсто Срба и три одсто Југословена. По попису из 2011. године, у том граду је живело 6.575 становника, без ознаке националне припадности

Истом пресудом суд је, у недостатку доказа, ослободио Норца, Орешковића и Ивицу Рожића за ликвидацију тројице Срба из Карлобага, који су 25. октобра 1991. године одвежени и убијени на локалитету Црни Дабар на Велебиту, док је против Милана Чанића оптужница одбијена.

У граду Госпићу је, према попису становноштва из 1991. године, живело 9.025 становника, међу којима је било 36 одсто Срба и три одсто Југословена. По попису из 2011. године, у том граду је живело 6.575 становника, без ознаке националне припадности.

(Бета, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер