петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венсан Дежер: Нема препрека да Србија поднесе кандидатуру за чланство у ЕУ
Хроника

Венсан Дежер: Нема препрека да Србија поднесе кандидатуру за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. новембар 2009.

БЕОГРАД - Шеф Делегације Европске комисије у Београду Венсан Дежер изјавио је да нема препрека да Србија поднесе кандидатуру за чланство у ЕУ уколико дође до деблокаде Прелазног трговинског споразума.

"Не видим да има икаквих препрека да Србија крене напред. Већ смо примили захтеве за чланство од многих држава из региона, тако да то не би требало да представља проблем. Знамо да морамо да идемо корак по корак у процесу приступања ЕУ. Мислим да ће један важан корак, а то је укидање виза, бити ускоро направљен", рекао је Дежер у интервјуу листу Данас.

Он се заложио за примену Прелазног трговинског споразума, наводећи да ЕУ увиђа да је "замрзавање" тог споразума контрапродуктивно за економију Србије, као и за све економије из ЕУ које су инвестирале у Србију, те да у том смислу има доста аргумената зашто је неопходно почети примену тог споразума.

Дежер је истакао и значај сарадње са Хашким трибуналом и додао да се сада чека извештај главног хашког тужиоца Сержа Брамерца.

"Уколико се сви ови делови правилно склопе, наћи ћемо се у позицији да Прелазни споразум ускоро ступи на снагу", рекао је Дежер.

Он је додао да сарадња са Хашким трибуналом мора да се настави све до чланства у ЕУ тако да би што пре требало уклонити преостале препреке.

"Наравно, ту су два бегунца и захтев међународне заједнице да они буду ухапшени и предати Трибуналу. Али, ако узмемо пример Анта Готовине, он такође није био у Хрватској када је ухапшен, али је такође јасно да је одговор на питање његовог хапшења био у Хрватској", навео је Дежер.

Он је изразио очекивање да ће целокупна ЕУ "имати веома чврст став по питању сарадње Србије с Хагом".

"Проблем није ова или она држава, већ то да се постигне потпуна сарадња (са Хашким судом) и да се, у том смислу, виде резултати", закључио је Дежер.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер