недеља, 15. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венсан Дежер: Мисија ЕУ забринута због стања у српском правосуђу
Хроника

Венсан Дежер: Мисија ЕУ забринута због стања у српском правосуђу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. јануар 2012.

Београд - Мисија ЕУ у Србији забринута је стањем у ВСС-у после мишљења заштитника права грађана Саше Јанковића да је рад тог савета у непотпуном саставу нелегитиман.

"ЕУ ће веома пажљиво размотрити мишљење омбудсмана. У првој реакцији можемо да потврдимо да делимо његову забринутост у неколико ствари, посебно када је у питању недостатак кворума у Високом савету судства", казао је Венсан Дежер, шеф европске делегације у Србији.

Он је казао и да су представници ЕУ у Србији "већ неколико пута последњих месеци покренули то питање поново у писму српским званичницима 14. децембра 2011. и ургирали на њих да осигурају што већу транспарентност у раду Савета".

Шеф мисије ЕУ је подсетио да је Европска комисија у годишњем извештају о напретку 2010. године указала на недостатке у процесу реизбора носилаца правосудних функција. "У реакцији на то српске власти су покренуле ревизију отпуштених тужилаца и судија. Комисија врло пажљиво прати ту ревизију. Кад год уочимо мане, упозоравамо српске власти и охрабрујемо их да предузму мере да то поправе", казао је Дежер.

Заштитник права грађана (омбудсман) Саша Јанковић изјавио је недавно да је рад ВСС у садашњем непотпуном саставу нелегитиман и да би због тога овај највиши орган правосудне управе, који по Уставу и закону гарантује и обезбеђује независност судова и судија, требало да прекине са доношењем одлука.

Јанковић је то мишљење изнео поводом притужби Друштва судија Србије да је ВСС у пуном саставу радио само на једној од 16 одржаних седница у поступку ревизије реизбора судија, односно да је одлучивао без кворума пошто је један његов члан суспендован после хапшења, други је поднео оставку, а трећи је, према тврдњи Агенције за борбу против корупције, у сукобу интереса.

"Блиц" објављује и одговор председнице ВСС Нате Месаревић на писмо редакције тог листа са питањем да ли чланови тог савета упознати са мишљењем Јанковића.

" У понедељак, 16. јануара, ВСС одржаће редовну седницу са предложеним дневним редом. Да ли ће бити допуњен дневни ред и да ли ће се разматрати мишљење заштитника грађана зависи од тога да ли ће до одржавања седнице (мишљење) стићи у ВСС", навела је Месаревићева у одговору.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер