уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Велт“: Немачке инвестиције у Русији обарају рекорде у условима санкција
Хроника

„Велт“: Немачке инвестиције у Русији обарају рекорде у условима санкција

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

Санкције приморавају немачке инвеститоре да се фокусирају на развој свог пословања на територији Русије. Према писању листа „Велт“ директне инвестиције немачких фирми већ су достигле рекордни ниво.

Пролећна сетва у Краснодарском региону

Немачке компаније поново прилично улажу у Русији, пише новинар Карстен Дирих у часопису „Велт“. С обзиром на то да је извоз у многим областима немогућ због санкција, немачке компаније граде фабрике у Русији да би одржале бизнис, истиче тај новинар.

И мада су се 2014. године немачки инвеститори окренули од Русије и повукли свој капитал, сада је „клатно кренуло у супротном смеру“. Током 2015. године директне инвестиције немачких фирми у русији износиле су 1,78 милијарди евра, што је показатељ који заостаје само за периодом од 2006. до 2008. године и за 2010. годином.

Током 2016. године постављен је нови рекорд: према подацима Бундесбанка у првом кварталу ове године директне инвестиције из Немачке у Русију износиле су 1,1 милијарде евра.

На пример, произвођач пољопривредних машина „Клас“ уложио је око 120 милиона евра у нову фабрику у Краснодару. Највећи произвођач млека у Немачкој ДМК припрема се да прогута руског конкурента, а фармацеутска компанија „Бионорика“ намерава да изгради фабрику у Воронежу за 30 милиона евра. Ниски курс рубље чини инвестиције релативно повољним, објашњава Дирих.

Осим тога, Влада Русије даје посебне погодности: са онима који уложе најмање 10 милиона евра и који се обавежу да ће пословати у Русији 10 година, закључује се посебан инвестициони споразум. Он компанијама пружа прилику да учествују у државним тендерима, добијају пореске олакшице и стекну статус „домаћег произвођача“.

Прва немачка компанија која је закључила такав уговор је произвођач комбајна „Клас“. Држава надокнађује пољопривредницима који купују комбајне „Клас“ четвртину њихове вредности.

Друге фирме такође намеравају да закључе посебан инвестициони споразум са Русијом. „Многи су везани за гасовод“, изјавио је представник Руско-немачке спољнотрговинске коморе Јенс Белман.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер