четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вељко Одаловић: Није решена судбина 14.000 несталих, 5.000 тела у региону чека на идентификацију
Хроника

Вељко Одаловић: Није решена судбина 14.000 несталих, 5.000 тела у региону чека на идентификацију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. август 2011.

Београд - Председник Комисије Владе Србије за нестале Вељко Одаловић подсетио је да у нашем региону и даље није решена судбина око 14.000 несталих и нагласио да посебан проблем представљају споре идентификације на које чека близу 5.000 тела жртава.

Од укупног броја ексхумираних, 3.000 чека на идентификацију у Тузли и Високом (БиХ), 600 у Бања Луци (Република Српска), више од 900 у Загребу (Хрватска) и 400 у Приштини, прецизирао је Одаловић на конференцији за новинаре која је била посвећена страдању Срба у војној операцији хрватских оружаних снага "Олуја".

На скупу, који је у уторак организовало Удружење породица несталих и погинулих лица "Суза", Одаловић је нагласио да српска Комисија није задовољна динамиком идентификација, јер се оне морају много брже решавати.

Као разлоге што постоји велики број неидентификованих, он је навео непоклапање остатака с узорцима ДНК, "што говори да је у претходном периоду било погрешних идентификација".

У том случају постоје само узорци крви, али нема остатака сродника јер су сахрањени, а с друге стране један део сродника није дао крв пошто је идентификација рађена класичном методом, објаснио је Одаловић.

Према његовим речима, у протеклих годину дана појачане су активности на ексхумацијама већих локација, а у Хрватској је акценат био на подручју западне Славоније где је ексхумирано 113 тела на локацијама Окучани, Медари, Врбовљани и Кукуљевце.

Тек трећа ексхумација на локацији Кукуљевце дала је резултате, па су уследила велика хапшења и процеси, што раније нису било могуће, иако се знало да су злочини почињени, зато што нису нађена тела.

Ове ексхумације, како је казао Одаловић, помогле су много процесима који се против одговорних за злочине воде у Хашком трибуналу и пред хрватским судовима.

Он је нагласио и да је Хрватска у заостатку с ексхумацијама и идентификацијама, а сада излази и са новим бројевима несталих.

"Ми то не прихватамо, јер се показало да су досад наши подаци били меродавни у 90 одсто случајева, тако да ћемо на нашим захтевима истрајати", рекао је Одаловић.

Он је подсетио да је Србија испунила два главна хрватска захтева и предала документацију за 2.896 особа, које су прошле кроз сабирне центре Стајићево и Бегејци, као и за 1.276 из вуковарске болнице.

Српски органи су, такође, на захтев Хрватске претражили и две локације Глођане и код Бешке на којима ништа није нађено, а предали су 427 ексхумираних и идентификованих тела која су пловним путем од 1991. до 1995. стигла у централну Србију.

Одаловић је навео да је Србија БиХ и Републици Српској предала 300 идентификованих тела, као и да је испунила све захтеве власти у Приштини и зато инсистира на ексхумацијама и идентификацијама српских жртава, као и да одговорни за те злочине буду процесуирани.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер