петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вељко Одаловић: Идеја разграничења има много различитих модела, али наше идеје неће бити искључиве, ми хоћемо компромис
Хроника

Вељко Одаловић: Идеја разграничења има много различитих модела, али наше идеје неће бити искључиве, ми хоћемо компромис

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. август 2018.

 Генерални секретар Министарства спољних послова Вељко Одаловић каже да идеја разграничења има много различитих модела, не говорећи детаљније о њима. "Ми ћемо свакако имати својих идеја, али наше идеје неће бити на било који начин искључиве, ми хоћемо компромис". Не прихватамо да верификујемо постојеће стање, јер не добијамо ништа, додаје.

Говорећи о разграничењу, Одаловић оцењује да је то тема која не излази из великих центара. Наша дипломатија, оличена у председнику Александру Вучићу и министру Ивици Дачићу, обављала је разговоре и консултације у свим великим центрима, каже гост Н1. Наводи да је Вашингтон извесно један од тих центара у којима се разговарало, додаје да се причало о томе и у Моксви, Паризу, да Кина има свој став, да се разговара у Немачкој, Бриселу... Констатује да је добро да се у овим центрима отворила та тема, јер је до пре годину за многе Косово било решено питање. Данас су очигледно свесни стварне ситуације и да ситуација није повољна по српски народ на КиМ, додао је.

Оцењује да су Американци постали свеснији, Французи исто тако, да Немци имају прагматичнији став, а да су Бритаци "у свом свету" (осврћући се на то што Лондон није ставио на дневни ред питање Косова у СБ УН).

Немачка канцеларка Ангела Меркел је, након састанка са председавајућим Већа министара Босне и Херцеговине Денисом Звиздићем, поручила да нема промена граница на Западном Балкану.

Упитан да то прокоментарише, Одаловић је рекао да није сигуран да се немачка канцеларка кроз ту своју изјаву изјашњавала конкретно око идеје разграничења, додајући да је то било више у контексту посете Звиздића и у вези са БИХ.

Он наводи да је Немачка врло критична према дијалогу који се води у Бриселу и начину на који га води госпођа Федерика Могерини.

"Ја бих био најсрећнији када би ми и Приштина могли да решимо ова питања, јер кад имамо друге умешаче, они имају своје интересе и понекад набију главу у песак, рачунајући да су послове завршили".

Каже да је идеја разграничења - "идеја да се о тој теми разговара". Наводи да се много термина користи - подела, корекција, разграничење, демаркација - и оцењује, с тим у вези, да "очигледно довољно људи има храбрости да о томе разговара".

Бриселски споразум је потписан с намером да се нормализује живот и Срба и Албанаца, и тај концепт је решавао та питања, и једино што није решено је ЗСО, каже Одаловић. "То је то понашање оних који воде преговоре. Они су недовољно јаки, недовољно позитивно агресивни према Приштини. Приштина се тако понаша, јер нико њих не притиска", навео је.

Неће ту доћи до радикалних одступања, али ће се колективна права Срба кроз ЗСО тако имплементирати да ће многа питања која тиште Србе бити решена, каже Одаловић додајући да ће то уредити и унутрашње односе с много мање проблема.

Говорећи о разграничењу, каже да постоји много различитих модела. "Ми ћемо свакако имати својих идеја, али наше идеје неће бити на било који начин искључиве, ми хоћемо компромис", истакао је. С друге стране, каже Одаловић, косовска опозиција односно Аљбин Курти је против дијалога, Кадри Весељи (председник Скупштине Косова) хоће да Србија оде у Брисел и да призна постојеће стање.

"Има разних моделитета - једно од разграничења је већ направљено. Ахтисаријев план и Устав Косова су преузеле обавезе да многе ствари које су питања која се тичу искључиво Срба, да морају бити решене на начин да косовски систем не може да наруши та права која су им дата... Нажалост, Приштина то не поштује. Ако се сетимо, то је модел десет општина, многе од њих нису постојале пре овога, формиране су заштићене зоне, статус цркава, манастира и све је то унето у Устав са обавезом да се поштује Ахтисаријев план", навео је.

Одаловић каже да је порука председника Вучића и министра Дачића да се неће ићи без става Срба којих се то најдиректније тиче, неће се ићи са решењима која ће им бити наметнута. "Један је Ибар и с друге стране Ибра, али 70.000 Срба живи са оне стране, који ће се питати и имати свој став, јер они су остали доле".

"Ако се разговара на начин да ми треба да верификујемо постојеће стање, онда је то оно о чему се врло често говори - да ми не можемо то да прихватимо, јер не добијамо ништа", истакао је Одаловић.

Одаловић истиче да је Резолуција 1244 још жива, а да су они који су признали Косово, погазили ставове Контакт групе, као и да се први погром на Косову десио кад су дошли међународни мировњаци.

О односима са Хрватском и Црном Гором

Упитан о односима са Хрватском, Одаловић, који је и и председник Комисије Владе Србије за нестала лица, 

каже да добар део хрватског друштва "не може да прати оне поруке који су приликом последњег сусрета послали председник Александар Вучић и председница Колинда Грабар Китаровић". Они су, како оцењује, послали поруке будућности - да две државе решавају проблеме прошлости и да граде заједничку будућност.

"Проблем није у Србији, Србија ниједним потезом није урадила ништа због чега би се ова хистерија и анимозитет, ничим изазван, појавио у хрватском друштву", каже Одаловић. Како додаје, ово није непозната ситуација за Србију, јер се тако нешто увек јави пред изборе у Хрватској.

Потребно је и њих неко да упозори на обавезе које имају, каже Одаловић, мислећи на ЕУ, а говорећи пре свега о питању несталих.

Ипак, како оцењује, две земље су превазишле неке проблеме који су постојали. "Надам се да ће сад именовање посебних посредника (за питање несталих), дати нови замах".

Председник Србије Александар Вучић именовао је Верана Матића за свог специјалног изасланика за решавање питања несталих са Хрватском, саопштено је из кабинета српског председника. Као специјални изасланик председника Србије, Матић ће сарађивати с посебним саветником хрватске председнице за питања несталих, градоначелником Осијека Ивицом Вркићем.

Одаловић каже да по том питању (несталих) постоји сарадња, али да је она у канџама укупне политике. На састанцима разговарамо врло одговорно и јасно, али имплементација запиње у делу кад нова власт, нова политика тражи нове процедуре, које могу да буду сметња процесу, додао је.

Одаловић каже да ће обе стране морају да раде по закону, али морају и да поштују породице.

Упитан о односу Србије и Црне Горе, Одаловић каже да Срби који живе у Црној Гори и Србија, заслужују више поштовања од Подгорице. Овакве одлуке као што је присуство официра на обележавању Олује - нису нешто што побољшава наше односе, додаје. Нећемо од тога правити драме и трагедије, али морамо опоменути, исто као и са случајем учешћа официра Црне Горе у мисији на Косову, навео је.

У односима Србије и Црне Горе треба да има више сензиилитета - много више погрешних потеза на штету Србије чини Црна Гора, него што Србија чини на штету Црне Горе, закључио је.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер