уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вељко Ковачевић: Србија из Дунава вади 23 немачка брода потопљена у Другом светском рату
Хроника

Вељко Ковачевић: Србија из Дунава вади 23 немачка брода потопљена у Другом светском рату

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. јун 2020.

 Од 220 речних бродова за које се зна да их је немачка војска потопила у Дунаву на крају Другог светског рата, непосредно после рата извађено је њих 30 а остало је још 183 које треба извадити, изјавио је данас представник Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Вељко Ковачевић.

Ковачевић је за РТС рекао да је утврђено да 23 брода нарочито угрожавају животну средину и безбедност, због тога што имају неексплодираних подводних мина, па је започет процес за њихово уклањање подводним снимањима која треба да покажу где се тачно та експлозивна средства налазе.

Након тога, биће расписан тендер о томе ко ће вадити те бродове са дна Дунава.

"Утврдили смо да 23 брода угрожавају безбедност пловидбе и животну средину, долази до великог успоравања саобраћаја када је низак водостај, када се они и виде. У првој фази подводним снимањима они морају да се тачно лоцирају", казао је Ковачевић.

Он је додао да су проблем подводне мине за које се не зна како ће реаговати након 70 година од када су потопљене.

Он је рекао да ће тендер за уклањање потопљених немачких бродова бити расписан када се утврде све чињенице о томе не само где се бродови налазе већ и где се у њима налазе тачно експлозивна средства, и колико их има.

Снимање подводних мина у овој фази је најопасније и најкомпликованије. Оне се лако лоцирају али вађење је јако тешко", рекао је Ковачевић и додао да ће бити предузете све мере безбедности око утврђивања чињеница, након чега ће бити расписан тендер.

Ковачевић је навео да су бродови намерно потапани тако да су тонули један на други, што је била намера немачке војске да на крају Другог светског рата заустави напредовање Црвене армије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер