четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велимир Илић: Власт ће подлећи притисцима бошњачких партија
Хроника

Велимир Илић: Власт ће подлећи притисцима бошњачких партија

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. јануар 2010.

Лидер Нове Србије (НС) Велимир Илић изјавио је данас у Ужицу да захтев бошњачких партија из Новог Пазара о измени Уредбе Владе Србије о номенклатури статистичких територијалних јединица није техничко већ искључиво политичко питање.

Илић је изразио бојазан да ће владајућа коалиција, у циљу очувања власти, подлећи притисцима који долазе и из иностраних структура и удовољити захтевима који су раније долазили од Мађара, Бошњака, Рома и свих других који су имали захтеве прама Влади Србије. Према оцени лидера НС, “ван сваке здраве памети је иницијатива да се општине Нова Варош, Прибој, Пријепоље и Ивањица, које су, према досадашњој територијалној подели, припадале Ужицу и Чачку, припадну Санџаку”.

Законом о регионалном развоју, који је Скупштина Србије усвојила у јулу прошле године, на предлог Министарства економије, Србија је подељена на седам статистичких региона, на основу чега је Влада Србије уочи Нове године усвојила границу статистичких региона. Мада је о овом законском предлогу вођена широка јавна расправа, бошњачке политичке партије су накнадно владајућој коалицији упутиле захтев да шест санџачких општина – Нови Пазар, Тутин, Сјеница, Нова Варош, Прибој и Пријепоље, уместо по садашњој припадности Златиборском и Рашком округу, буду сврстане у исти статистички округ.

Бошњачке националне партије, које подржавају актуелну власт, траже да се исправи “техничка грешка” о раздвајању општина тог региона у различите статистичке регионе, док у Министарству економије остављају могућност за преговоре, јер сматрају да се ради о “стручном и техничком питању”. Лидер Нове Србије је оценио да ће Влада Србије подлећи притисцима бошњачких партија и оптужио владајућу коалицију да ради опстанка на власти мења и стратешке документе, какви су планови изградње аутопутева у западној Србији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер