петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Велики изазов за Ангелу Меркел пред сутрашњи састанак са Доналдом Трампом
Хроника

Дојче веле: Велики изазов за Ангелу Меркел пред сутрашњи састанак са Доналдом Трампом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. март 2017.

Немачка канцеларка Ангела Меркел ће се у петак први пут сусрести с америчким председником Доналдом Трампом. Његов долазак на место првог човека Беле куће узнемирио је трансатлантске односе.

Могло би се рећи да је Ангела Меркел већ видела све што се могло видети у трансатлантским односима. Заједно са, веома непопуларним Џорџом В. Бушом, роштиљала је на Балтичком мору, а са веома омиљеним Бараком Обамом доручковала у баварским Алпима.

У време док су председници САД били Буш и Обама, трансатлантски систем пролазио је кроз тешке периоде, као што су рат у Ираку или афера са прислушкивањем НСА. Међутим, без обзира на све кризе, Ангела Меркел је успевала да одржи блиске односе са Вашингтоном. За то време су и Буш и Обама немачку канцеларку сматрали првим партнером у разговорима када је реч о Европи.

Тежак изазов

Доналд Трамп је сада за Ангелу Меркел велики изазов. "С обзиром на америчку политику, односи нису никада били сложенији него сада", каже Јозеф Јанинг, шеф берлинске канцеларије труста мозгова Европског савета за међународне односе (ЕЦФР).

"Ангела Меркел мора да пронађе сасвим нови пут како би изградила функционалне односе са америчким председником", каже Џон Харпер, стручњак за спољну политику на Универзитету "Џонс Хопкинс" у Болоњи. Трамп има "потпуно другачију природу" од Обаме и Буша, каже Харпер. За разлику од његова два претходника, Трамп нема политичког искуства.

Томе би требало додати и начин на који Трамп наступа у јавности. Он има склоност да се, најчешће преко Твитера, брзо и агресивно изјасни о неким темама, било да су оне политичке или нису. Он не само да је јединствен случај у Белој кући, већ уједно представља и супротност Ангели Меркел, чији се стил може описати као миран и разборит.

Супротни погледи на свет

Различита животна искуства Ангеле Меркел и Доналда Трампа и њихови различити стилови управљања можда јесу важне ствари када је реч о њиховим будућим односима, али још важније је то што њих двоје имају дијаметрално супротне погледе на свет.

Приступ немачке канцеларке светској политици је кооперативан и мултилатералан, док Трамп с друге стране жели да га други посматрају као председника велике силе који омаловажава мултилатералне институције и структуре.

Све то даје мало простора за заједништво. Због вербалних испада између Меркелове и Трампа, односно њихових присталица, ни Јанинг ни Харпер не очекују опипљиве резултате на првом састанку.

Мала очекивања

Припрема за самит Г-20, који Меркелова организује у јулу у Хамбургу, служи као изговор за посету немачке канцеларке Белој кући. Друга по важности тема биће будућност Европске уније.

Трамп је свој став о ЕУ јасно изложио када је, непосредно након победе на изборима, примио архитекту "Bрегзита" Најџела Фаража, који је уједно био и први Трампов гост из иностранства.

Као ватрени заговорник изласка Велике Британије из ЕУ, Трамп је ставио до знања да о ЕУ има лоше мишљење и да ће радије неговати билатералне односе са сваком европском земљом посебно, него са Бриселом.

Због тога би Меркелова Трампу требало да укратко објасни зашто је Европска унија, према њеном схватању, важна не само за Немачку и Европу, већ и за САД. Само – то би могло да буде тешко, сматра Јанинг, јер Трамп, за разлику од свог претходника, САД не види као силу у Европи, нити своју државу види као неспорног вођу трансатлантске алијансе.

Нема више увреда

У том смислу, Харпер сматра да би успех био већ и само то да Трамп промени тон према Европској унији. "У најмању руку се надам да ће Меркелова успети да одврати Трампа од напада на ЕУ и да га убеди да би требало да охрабрује политичаре као што је нпр. Марин ле Пен."

Слично је и са још једном темом око које се ломе копља: Русијом. Меркелова би Трампу требало да објасни да су јасна преданост заједничким принципима и европско послератно уређење – база за укључивање Москве.

Биће тешко утврдити већ након првог сусрета да ли Меркелова и Трамп успевају да пронађу заједничку основу за рад. Наредних пола године за обоје ће бити критична фаза: Трамп, нов на власти, мораће да понуди резултате. А Меркелова би тек требало да победи на предстојећим изборима за Бундестаг.

Харпер ипак верује да ће састанак у Вашингтону имати бар један непосредан ефекат: "Када Трамп буде упознао Ангелу Меркел, онда ће му бити теже да је вређа."

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер