четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велика Британија претекла САД и постала водећи финансијски центар у свету
Хроника

Велика Британија претекла САД и постала водећи финансијски центар у свету

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2009.

ЛОНДОН – Британија је на листи Светског економског форума (WEF) претекла САД и постала водећи финансијски центар у свету.

САД, које су до сада држале водећу позицију међу 55 најјачих финансијских центара света, пале су на треће место, иза другопласиране Аустралије, објавио је лондонски „Дејли телеграф”.

Аналитичари указују да ће ово рангирање подстаћи даљу дебату о томе да ли је Лондон или Њујорк најпогодније место за пословање финансијских организација, с обзиром на недавне извештаје да се све већи број хеџ фондова премешта у Њујорк због тамошњих блажих прописа.

Британија је избила на врх листе упркос очигледним проблемима са којима се последњих 12 месеци суочавао сектор финансијских услуга у тој земљи.

Глобална криза је довела до национализације знатног дела банкарског сектора, као центра владине интервенције у индустрији финансија.

Због таквих проблема, Британија је на бази оцена од један до седам добила укупну оцену 5,28, што је 0,55 поена мање него лане, али више од 5,12 колико су добиле САД, што је смањење од 0,73 поена.

Рангирање је засновано на више од 120 различитих показатеља којима су се мерили обим тржишта капитала, институционална клима и финансијска стабилност.

Међу највећим губитницима на листи су Француска и Немачка које су испале из првих десет, док су највећи добитници другопласирана Аустралија која се попела са прошлогодишњег 11. места и Сингапур који је доспео са десете на четврту позицију.

Ако се, међутим, посматрају перспективе стабилности, извештај Светског економског форума показује да Британија значајно заостаје за осталих 55 највећих финансијски оријентисаних земаља, јер је рангирана на 37. место, испред САД које су се нашле на 38. позицији.

Извештај показује да постоје знаци слабљења међу многим доказаним глобалним финансијским центрима, као последица недавне кризе, док истовремено земље у развоју показују релативну финансијску стабилност, истиче „Дејли телеграф”.

Са позиције финансијске стабилности, где су Норвешка и Швајцарска на врху листе, Чиле је трећи, док су се Малезија, Бразил и Мексико нашли међу првих 15 земаља.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер