четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велика Британија: Научници уверени да су решили тајну порекла мегалита у Стоунхенџу
Хроника

Велика Британија: Научници уверени да су решили тајну порекла мегалита у Стоунхенџу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јул 2020.

Научници су решили тајну Стоунхенџа, пронашавши место на којем је настала већина мегалита који чине тај популарни споменик у Вилтширу у Енглеској, захваљујући узорку језгра камена који се неколико десетина година чувао у САД-у.

Геохемијско истраживање указује да 50 од 52 велика светложута камена блока, позната као сарсени, потичу из 25 километара удаљеног налазишта West Woods на рубу подручја Wiltshire Marlborough Downs, рекли су истраживачи.

Сарсени су подигнути у Стоунхенџу око 2500. године пре Христа. Највећи је висок 9,1 метар, а најтежи има 30 тона.

"Сарсени чине култни унутрашњи круг и централну мегалитску структуру (два вертикална камена који подржавају хоризонтални камен) у Стоунхенџу. Огромни су", рекао је геоморфолог са универзитета Брајтон Дејвид Неш, који је водио истраживање објављено у публикацији Science Advances.

"Како су пребачени на ову локацију, предмет је нагађања", додао је Неш. "С обзиром на величину камења, или су вучени или пренесени на точковима до Стоунхенџа. Не знамо тачну руту, али сада барем имамо полазишну и завршну тачку", додао је.

Траг мањег камења из Стоунхенџа одвео је до Пемброкеншира у Велсу, 250 километара даље, али није се успевало да идентификује порекло сарсена.

Кључне информације пружио је узорак сарсена, издвојен током конзерваторских радова касних 50-их кад су се уметали метални потпирачи како би се стабилизовали напукли мегалити.

Узорак језгре је као сувенир поклоњен мушкарцу по имену Роберт Филипс који је радио за компанију која је била укључена у конзерваторске радове те је био на локалитету током бушења.

Филипс је узорак узео са собом кад је емигрирао у САД 1977. године, живећи од тада у Њујорку, Илиноису, Калифорнији и на крају на Флориди, рекао је Неш. Филипс је 2018. одлучио да врати узорак у Британију ради истраживања. Умро је ове године.

Истраживачи су анализирали фрагменте узорка како би утврдили геохемијски отисак сарсена из којег је узорак издвојен. Отисак се поклапао с каменом који се и даље налази у West Woodsu и са свима осим с два сарсена из Стоунхенџа.

"Надам се да ће због оног што смо сазнали људи разумети више о огромном подухвату изградње Стоунхенџуа, истакао је Неш.

(Хина, Реутерс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер