среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Веи Ђинхуа: Кина цени одлуку Србије да њен представник не учествује на додели Нобелове награде
Хроника

Веи Ђинхуа: Кина цени одлуку Србије да њен представник не учествује на додели Нобелове награде

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. децембар 2010.

БЕОГРАД - Амбасадор Кине у Србији Веи Ђингхуа изавио је данас да Кина цени одлуку Србије да њен представник не учествује на додели Нобелове награде кинеском дисиденту Лију Сјаобоу у петак у Ослу.

Кад је реч о стратешком партнерству две земље и о интересима, Србија и Кина имају разумевање једна према другој, рекао је амбасадор на конференцији за новинаре у Влади Србије после потписивања уговора за реализацију прве фазе пројекта Термоелектране "Костолац Б".

Веи је подсетио да званични Пекинг поштује територијални интегритет и суверенитет Србије. "Ова додела Нобелових награда кинеском дисиденту нема везе с миром и људским правима", рекао је Веи.

Норвешки Комитет за доделу Нобелове награде саопштио је јуче да Кина и још 18 земаља нису прихватиле позив да присуствују церемонији доделе Нобелове награде за мир кинеском дисиденту Лију Сјаобоу, која се одржава у петак.

Осим Кине, додели неће присуствовати ни представници Русије, Србије, Казахстана, Колумбије, Туниса, Саудијске Арабије, Пакистана, Ирака, Ирана, Вијетнама, Авганистана, Венецуеле, Филипина, Египта, Судана, Украјине, Кубе и Марока, навео је Нобелов комитет.

Комитет је, такође, саопштио да је Кина вршила притисак без преседана на стране дипломате у Ослу да бојкотују овај догађај.

Пекинг је послао писма министарствима иностраних послова и амбасадама у којима је апеловао на дипломате да не дођу на доделу, упозоравајући на последице које ће сносити они који подрже Лијуа.

Одлука Србије изазвала је забринутост и негодовање и у Београду и у европским инситуцијама.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер