Početna strana > Hronika > Vei Đinghua: Peking podržava dijalog Beograda i Prištine
Hronika

Vei Đinghua: Peking podržava dijalog Beograda i Prištine

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 26. septembar 2010.

Vei Đinghua, ambasador Kine za „Blic“

Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i smatra da je dosledna podrška državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta jedan od osnovnih principa savremenog međunarodnog prava. Kada je reč o pitanju Kosova, zalažemo se za dijalog radi pronalaženja rešenja prihvatljivog za obe strane, a u skladu sa odredbama Rezolucije 1244 Saveta Bezbednosti UN, kaže za „Blic“ Vei Đinghua, kineski ambasador u Beogradu uoči obeležavanja 61. godišnjice osnivanja NR Kine 1. oktobra.

- Smatramo da savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde ne predstavlja prepreku u pronalaženju adekvatnog rešenja kroz pregovore. Rezolucija koja je doneta na Generalnoj skupštini UN udarila je temelj za srpsku i kosovsku stranu da obnove politički dijalog. Mi poštujemo svaki sporazum postignut putem pregovara.

Kako ocenjujete saradnju sa Srbijom i gde vidite prostor za njeno dalje jačanje?

- Poslednih godina neprekidno se razvija saradnja između Kine i Srbije u kulturnoj, prosvetnoj, naučno-tehničkoj, vojnoj oblasti i drugim oblastima. Ekonomsko-trgovinska saradnja Kine i Srbije predstavlja važan sastavni deo bilateralnih odnosa. Poslednjih deset godina, srpska ekonomija se stabilno razvija, investiciono okruženje se postepeno menja, što stvara povoljne uslove za investiranje kineskih preduzeća u Srbiji. Mi posebno obraćamo pažnju na to da Srbija ima prilično velike potrebe i zahteve kada je u pitanju izgradnja infrastrukture. U međuvremenu, prošlo je trideset godina od početka reformi u Kini i kineska preduzeća su kada je reč o izgradnji puteva, mostova i elektrana veoma jaka i imaju bogato iskustvo. Kineske finansijske institucije takođe podržavaju kineska preduzeća da posluju u inostranstvu.

Koji novi kineski projekti se mogu očekivati u Srbiji?

- Pre godinu dana, bilateralna ekonomsko-trgovinska saradnja je ostvarila pozitivne rezultate. Obe strane su krenule ka stabilnoj budućoj saradnji velikim projektima izgradnje mosta i elektrane. Kina veruje da će dobri politički odnosi poslužiti za neprekidno jačanje poslovne saradnje u ekonomsko-trgovinskoj oblasti. Kineska strana se nada da će srpska strana povećati promociju kineskih preduzeća i aktivno ih upoznati sa investicionim okruženjem i projektima, ali takođe otvoriti vrata srpskim firmama na kinesko tržište i time proširiti izvoz u Kinu. Ekonomsko-trgovinski odnosi od međusobnog interesa i obostrane dobiti ne samo da će narodu naše dve zemlje doneti stvarne ekonomske beneficije, nego će postaviti i stabilan temelj strateškom partnerstvu Kine i Srbije.

Šta pokreće kineski ekonomski rast koji je, po oceni eksperata, jedan od glavnih motora globalnog finansijskog oporavka?

- Poslednjih tridesetak godina Kina nastavlja stabilan razvoj čije su glavni razlozi, kao prvo, nastavak reformi i politika otvaranja, zasnovani na kombinaciji socijalističke tržišne ekonomije i socijalističke demokratske politike. Drugi razlog je istovremeni razvitak kineske civilizacije i hrabro korišćenje tuđih iskustava. Dalje, kineska vlada se zalaže za izgradnju harmoničnog društva koje obraća pažnju na sva prava i interese. I, najzad, Kina koristi povoljnu šansu svetskog mira kako bi ostvarila sopstveni razvoj.

S druge strane, postoje neki problemi: neracionalnost ekonomske strukture, nekonkurentnosti naučno-tehnološke kreativnosti, nestašica prirodnih resursa, disbalans razvoja gradova i seoskih regiona. Zato vlada ulože velike napore u povezivanje politike kratkoročnog regulisanja i dugoročnog razvoja i politike produbljivanja reforme i otvaranja prema svetu.

Strateško partnerstvo nova etapa

Između Kine i Srbije postoji duboko tradicionalno prijateljstvo. Bez obzira na promene na međunarodnoj sceni ili iznenadne promene unutar naše dve zemlje, obe strane se dosledno uzajamno poštuju, a oko pitanja od interesa za drugu stranu međusobno razumeju i podržavaju. Kineska strana pridaje veliku pažnju razvoju odnosa sa Srbijom i poštuje njen nezavisan izbor razvojnog puta. Tokom zvanične posete predsednika Tadića Kini, avgusta 2009. naše zemlje su uspostavile odnos strateškog partnerstva, što je kinesko-srpske odnose uvelo u novu etapu razvoja, kaže ambasador.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner