четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Веи Ђингхуа: Пекинг подржава дијалог Београда и Приштине
Хроника

Веи Ђингхуа: Пекинг подржава дијалог Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. септембар 2010.

Веи Ђингхуа, амбасадор Кине за „Блиц“

Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије и сматра да је доследна подршка државног суверенитета и територијалног интегритета један од основних принципа савременог међународног права. Када је реч о питању Косова, залажемо се за дијалог ради проналажења решења прихватљивог за обе стране, а у складу са одредбама Резолуције 1244 Савета Безбедности УН, каже за „Блиц“ Веи Ђингхуа, кинески амбасадор у Београду уочи обележавања 61. годишњице оснивања НР Кине 1. октобра.

- Сматрамо да саветодавно мишљење Међународног суда правде не представља препреку у проналажењу адекватног решења кроз преговоре. Резолуција која је донета на Генералној скупштини УН ударила је темељ за српску и косовску страну да обнове политички дијалог. Ми поштујемо сваки споразум постигнут путем преговара.

Како оцењујете сарадњу са Србијом и где видите простор за њено даље јачање?

- Последних година непрекидно се развија сарадња између Кине и Србије у културној, просветној, научно-техничкој, војној области и другим областима. Економско-трговинска сарадња Кине и Србије представља важан саставни део билатералних односа. Последњих десет година, српска економија се стабилно развија, инвестиционо окружење се постепено мења, што ствара повољне услове за инвестирање кинеских предузећа у Србији. Ми посебно обраћамо пажњу на то да Србија има прилично велике потребе и захтеве када је у питању изградња инфраструктуре. У међувремену, прошло је тридесет година од почетка реформи у Кини и кинеска предузећа су када је реч о изградњи путева, мостова и електрана веома јака и имају богато искуство. Кинеске финансијске институције такође подржавају кинеска предузећа да послују у иностранству.

Који нови кинески пројекти се могу очекивати у Србији?

- Пре годину дана, билатерална економско-трговинска сарадња је остварила позитивне резултате. Обе стране су кренуле ка стабилној будућој сарадњи великим пројектима изградње моста и електране. Кина верује да ће добри политички односи послужити за непрекидно јачање пословне сарадње у економско-трговинској области. Кинеска страна се нада да ће српска страна повећати промоцију кинеских предузећа и активно их упознати са инвестиционим окружењем и пројектима, али такође отворити врата српским фирмама на кинеско тржиште и тиме проширити извоз у Кину. Економско-трговински односи од међусобног интереса и обостране добити не само да ће народу наше две земље донети стварне економске бенефиције, него ће поставити и стабилан темељ стратешком партнерству Кине и Србије.

Шта покреће кинески економски раст који је, по оцени експерата, један од главних мотора глобалног финансијског опоравка?

- Последњих тридесетак година Кина наставља стабилан развој чије су главни разлози, као прво, наставак реформи и политика отварања, засновани на комбинацији социјалистичке тржишне економије и социјалистичке демократске политике. Други разлог је истовремени развитак кинеске цивилизације и храбро коришћење туђих искустава. Даље, кинеска влада се залаже за изградњу хармоничног друштва које обраћа пажњу на сва права и интересе. И, најзад, Кина користи повољну шансу светског мира како би остварила сопствени развој.

С друге стране, постоје неки проблеми: нерационалност економске структуре, неконкурентности научно-технолошке креативности, несташица природних ресурса, дисбаланс развоја градова и сеоских региона. Зато влада уложе велике напоре у повезивање политике краткорочног регулисања и дугорочног развоја и политике продубљивања реформе и отварања према свету.

Стратешко партнерство нова етапа

Између Кине и Србије постоји дубоко традиционално пријатељство. Без обзира на промене на међународној сцени или изненадне промене унутар наше две земље, обе стране се доследно узајамно поштују, а око питања од интереса за другу страну међусобно разумеју и подржавају. Кинеска страна придаје велику пажњу развоју односа са Србијом и поштује њен независан избор развојног пута. Током званичне посете председника Тадића Кини, августа 2009. наше земље су успоставиле однос стратешког партнерства, што је кинеско-српске односе увело у нову етапу развоја, каже амбасадор.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер