уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ведран Џихић: Независност Косова је нешто неповратно, неће бити дељења нити размене територија
Хроника

Ведран Џихић: Независност Косова је нешто неповратно, неће бити дељења нити размене територија

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. април 2018.

 Ведран Џихић, предавач Института политичких наука у Бечу и стучњак за Балкан, каже да не постоји фундаментална воља у Београду и Загребу да се направи искорак у односима и да ће инцидената какав је био Шешељев - и у будућности бити. Говорећи о питању Косова, каже да је јасно да до дељења територије неће бити.

Шешељ је, а не само Шешељ, једна аномалија у српској скупштини која је на неки начин створена да буде потребна, каже гост Новог дана. Он оцењује да је та "аномалија потребна јер имамо систематско нарушавање парламетаризма", и систематско сужавање сваке рационалне дебате у српској скупштини.

Додаје да у било којој нормалној, парламентарној демократији, особа која је осуђена за ратни злочин не би била у парламенту.

Оцењује да у највећем српском законодавном телу не постоји политичка култура, већ некултура.

Нарушава се са Хрватском оно што се почело градити, додаје. "Шешељ је дух који се често призива, а онда духови који већ ту раде оно што хоће и онда имамо контрапродуктивне ефекте на све оно што треба да буде рационално".

Сматра да је овај инцидент у Скупштини могао да се спречи.

"У Србији су центри моћи јасно дефинисани - на Андрићевом венцу, не толико у Влади, и не могу да верујем да један тако доминантан центар моћи не може да минимира у уклони овакве нуспојаве као што је испад Шешеља", навео је.

Бивши хрватски председник Стјепан Месић изјавио је да он не би напустио Београд да је био у делегацији Сабора, после инцидента који је изазвао лидер Српске радикалне странке.

Џихић каже да се слаже са Месићем. Ако постоји стратешки циљ у Београду и Загребу да се иде ка нормализацији односа, онда је Пленковић требало да упути протест, а да делегација настави са посетом, додаје. Оцењује да, ипак, "имамо две посаде" које комуницирају тако да не желе да направе искорак ка историјском помирењу две државе, које се још није десило.

Подсетио је на напетости и поруке из Србије и Хрватске које су упућивање током мигрантске кризе 2015. Чини ми се да не постоји фундаментална воља и у Београду и у Загребу да се направи искорак, каже.

Оцењује да хрватски премијер Андреј Пленковић "игра на клавијатури" и покушава да смири десницу.

"Мислим да ће се овакве ствари, као што је било са Шешељем, понављати и у будућности", наводи.

"Кунемо се у ЕУ, а не чинимо ништа да јој се суштински приближимо"

Говорећи о извештају ЕК кад су у питању земље Западног Балкана, каже да се политичка игра на домаћој сцени понавља од извештаја до извештаја, и да увек имамо сличне реакције - власт се брани и селективно чита извештај. Језик извештаја је много јасан, чак се чини јаснији него и претходни, навео је гост Н1.

"Савршено је јасно да готово ниједна земља у регији не испуњава суштинске претпоставке за прикључење ЕУ", истиче.

Владавина права и слобода медија јесу фундаменти демократије, наводи Џихић додајући да ако је ту указано на проблеме, да то говори да Србија, Црна Гора, БиХ и Косово нису зрела демократска друштва. 

Кунемо се у ЕУ, а не чинимо ништа да се јој се суштински приближимо, кунемо се у демократију а чинимо све да уништимо демократичност друштва, наглашава.

Коментаришући изјаву Макрона, који је навео да је није тренутак за проширење ЕУ док се дубље не интегрише и не спроведе реформе, каже да је она јасна. ЕУ је у процесу поновне дефиниције и самодефиниције, истиче.

Тренутно у ЕУ не постоји апетит за проширењем, каже. Навео је податак да, према истраживању урађеном у Аустрији, која генерално није против проширења - 40 до 50 одсто испитаних је против уласка Србије у ЕУ.

У Аустрији не постоји ни 20 одсто становника који су за процес проширења, преноси.

Џихић наглашава да у јавном мнењу, у јавним дебатама било које земље чланице не постоји тема о проширењу. Она се кратко појави кад се актуелизује питање ширења утицаја Русије, или џихадизма, додаје.

"Неће бити поделе Косова"

Осврћући се на питање Косова, Џихић оцењује да је инструмент дијалога потпуно исцрпљен и да "више није валидан за било какву врсту решавања косовско-српског питања". Улази се у нову фазу, и чини се да су коцкице веома јасне - и да то, бар реторички, објашњава неспавање и неконзумирање хране председника Србије, додаје.

Јасно је да је независност Косова нешто неповратно, иако у српској јавности постоји фикција да мође да дође до реинтеграције једног дела, наводи гост Н1.

То јасно Меркел и неки други комуницирају Вучићу - да се неће десити, навео је.

"Чини ми се да је ова нервоза припрема за неко фундаментално решење... Дељења територије и размене територија неће бити, то више није на столу, иако министар Дачић то понекад призива", каже Џихић. 

Оцењује да би можда могло да буде рационално решење "немачки модел" - Србија да не призна Косово, али да не блокира приступ међународним институцијама, а Косово да прихвати чињеницу да и Србија има легитимне интересе на Косову и да се мора нешто учинити да се заштите права Срба.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер