четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Вук Јеремић шеф Генералне скупштине УН?
Хроника

Вечерње новости: Вук Јеремић шеф Генералне скупштине УН?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јануар 2012.

Србија кандидовала шефа дипломатије за једну од најважнијих функција светске организације. Ако буде изабран, на том месту провешће годину дана, али то га не спречава да остане министар

Србија је у понедељак званично поднела кандидатуру шефа дипломатије Вука Јеремића за председника Генералне скупштине Уједињених нација, сазнају ”Новости”.

Ова функција је највиша и једна од најутицајнијих позиција у систему најмоћније светске организације. Уколико Јеремић буде изабран, то би била значајна потврда угледа Србије у свету и продорности и видљивости наше спољне политике.

Такође, то би била прилика да представник наше земље буде у епицентру светске дипломатије, да појача контакте између Београда и кључних играча у међународној арени, који доносе и најважније одлуке које се тичу Србије. Његов задатак био би да заказује седнице Генералне скупштине, одређује дневни ред, предлаже мировне мисије, међународне иницијативе... На овој престижној позицији до сада су били многи бивши, актуелни и будући шефови дипломатија, премијери или председници држава.

Информацију о кандидатури Јеремића, у понедељак у Министарству спољних послова нису желели да коментаришу. Како сазнају ”Новости”, упуштање у трку на Ист Риверу, не значи и да Јеремић напушта позицију шефа дипломатије. Штавише, у досадашњој пракси, на месту првог човека ГС били су често министри и високи званичници, који су истовремено имали и државну функцију и били активни у УН.

Јеремић би, у случају избора, предводио Генералну скупштину годину дана, што га не би спречило да буде поново изабран и за шефа дипломатије, после мајских избора. Његово прво званично појављивање било би у септембру 2012, када почиње ново, једногодишње заседање ГС, које отвара амерички председник Барак Обама.

Кандидата за председавајућег за наредну, 67. седницу ГС, треба да постави регион источне Европе, који обухвата бивше земље СФРЈ и СССР, Албанију, Чешку, Словачку, Пољску... За сада Јеремић има једног противкандидата, амбасадора Литваније при УН Далију Леинарте.

Ко ће предводити ГС најкасније ће се знати средином године, а избор се може одвијати на два начина. Први је да се акламацијом унутар групе земаља источне Европе постигне договор о једном имену. Уколико се то не догоди, и буде више кандидата, ”пресудиће” гласањем 193 чланице Генералне скупштине.

Да би представник Србије прошао, потребно је да за њега гласа проста већина присутних на седници. С обзиром да су се пре пола године у Београду окупили делегати 105 земаља несврстаних, са којима Србија има одличну сарадњу, наш шеф дипломатије може да рачуна на њихове гласове. Ту су и традиционални пријатељи Србије, моћне чланице Савета безбедности Кина и Русија, које су нас и до сада подржавале у многим значајним иницијативама, међу којима је и захтев да се истрага о трговини људским органима на Косову спроведе под окриљем УН.

Функцију председника ГС УН тренутно обавља представник Катара Насир Абдулазиз ал Насе.

Мојсов први

занимљиво је да је на позицији за коју је Србија кандидовала Јеремића, био и чувени југословенски дипломата Лазар Мојсов. Он је за председника ГС УН изабран 1976, у време највећег спољнополитичког угледа бивше СФРЈ.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер