петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Влада за 2015. годину припремила отпремнине за 20. 000 људи
Хроника

Вечерње новости: Влада за 2015. годину припремила отпремнине за 20. 000 људи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. март 2015.

ПРИВАТИЗАЦИЈА предузећа у реструктурирању без посла ће оставити око 20.000 људи. Први ће социјални програм добити 5.000 радника из 188 фирми које су завршиле у стечају. Влада Србије обезбедила је у Транзиционом фонду 16 милијарди динара за њихове отпремнине, а максимални износ са којим ће запослени отићи из предузећа је 8.000 евра.

У Немањиној 11 припремили су три модела социјалног програма, од којих ће радници моћи да изаберу најповољнију опцију. Могу се одлучити за 200 евра по години радног стажа. Дуга опција је отпремнина до 500 евра по години стажа, али не већу од 8.000 евра, ако постоји договор са фирмом. Трећа могућност је отпремнина од шест просечних зарада у Србији.

Председница Асоцијације слободних и независних синдиката Ранка Савић каже да је огромно интересовање за отпремнине.

- Радници су преморени од чекања да се нешто деси, да њихова предузећа почну да раде. Изгубили су веру да ће у њиховим фирмама бити боље, па им је отпремнина трачак наде - објашњава Савићева. - Нема прецизних података о томе колико ће људи остати без посла, али према нашим проценама, биће их најмање 20.000 и то под условом да не буде нових изненађења, као што је Железара Смедерево за коју смо сви мислили да је завршена ствар.

Савићева није оптимиста да ће отпремнине бити уложене у нове послове.

- Ради се о малим парама недовољним за покретање бизниса - сматра председница АСНС. - Радници који узму отпремнине, вратиће дугове, избећи ће исецања струје барем за један период. Када потроше ове паре, држава ће се суочити са новим притиском на социјалне фондове.

У Националној служби за запошљавање кажу да су спремни за посао који их очекује и истичу да су људи који ће остати без радног места у предузећима која одлазе у стечај, једна од приоритетних група која ће бити укључена у активне мере запошљавања.

- Још пре него што се потенцијални вишкови пријаве на нашу евиденцију, НСЗ ће огранизовати састанаке са руководством предузећа и синдикатима - наводе у НСЗ. - У плану је и реализација општег информативног састанка са потенцијалним вишковима, изјашњавање запослених о мерама за које су заинтересовани, од обуке за развој предузетништва до обуке за активно тражење посла. Кандидати ће моћи да добију и савете за запошљавање у индивидуалним разговорима са нашим стручњацима. 

ИСПЛАТЕ

ПРЕДУЗЕЋА која се приватизују у обавези су да формирају тим који је задужен да утврди укупан вишак запослених и да о покретању тог поступка обавести НСЗ и репрезентативне синдикате. У року од 30 дана од дана преноса средстава по одобреном програму, требало би да се обави исплата отпремнина и да се Министарству за рад и запошљавање достави извештај. 

БУЏЕТ ЗА НЕЗАПОСЛЕНЕ

БУЏЕТ Националне службе за запошљавање ове године износи 2,8 милијарди динара. Из Буџетског фонда за професионалну рехабилитацију и подстицање запошљавање особа са инвалидитетом биће издвојено додатних 500 милиона динара.

Планирано је да се у програм самозапошљавања у 2015. години укључи 3.130 људи, од којих ће 130 бити са инвалидитетом. Износ средстава по овом програму је 200.000 динара за особе са инвалидитетом и 160.000 динара за остале.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер