петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Срби на северу КиМ одустају од референдума?
Хроника

Вечерње новости: Срби на северу КиМ одустају од референдума?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јануар 2012.

 ВЛАСТИ у Београду покушаће још једном да убеде политичке представнике Срба са севера Косова да одустану од референдума на којем грађани треба да се изјасне да ли прихватају приштинске институције, најављеног за 14. и 15. фебруар.

Како сазнајемо, за четвртак је у Београду заказан састанак председника четири општине са севера Косова с министром за КиМ Гораном Богдановићем, на којем ће једна од главних тема бити предстојећи референдум.

Председници општина, чије су скупштине донеле одлуку о референдуму, поручивали су да ће од њега одустати само уколико Уставни суд донесе одлуку да је овакво изјашњавање грађана - неуставно. Међутим, такав захтев Уставном суду, потврђено је за ”Новости” у овој институцији, до сада није стигао.

Како смо чули од министра Богдановића, власти у Београду неће ”истеривати правду” пред судом и подносити захтев за оцену уставности референдума. Према мишљењу Богдановића, референдум је трошење времена и ресурса на доказивање онога што цео свет зна - да грађани са севера Косова не признају приштинске институције. Такви потези, сматра министар за КиМ, нису у интересу ни косовских Срба ни националних државних интереса.
Сада, међутим, и председници општина остављају могућност да још једном размотре одлуку о референдуму. Крстимир Пантић, председник општине Косовска Митровица, каже, за ”Новости”, да их обавезује одлука скупштина о изјашњавању, али да су спремни да закажу заједничку седницу уколико неко од званичника из Београда буде желео да се обрати одборницима.
- Сматрамо да референдум није у супротности са нашим националним и државним интересима, али остављамо могућност да чујемо аргументе власти. Не желимо да се свађамо са Владом у Београду, нити да будемо рампа европском путу Србије. Уколико скупштине општина одлуче да ставе одлуку о референдуму ван снаге, ми ћемо то испоштовати - објашњава Пантић.
Први човек Лепосавића Бранко Нинић, који је од старта био против одржавања референдума, каже за наш лист да од састанка с министром Богдановићем очекује да и његове колеге из преостале три општине покуша да убеди да још једном размотре одлуку о гласању. Он сматра да референдум није најбољи пут за одбрану српских интереса и институција на Косову.
Уколико север КиМ ипак не одустане од референдума, власт има још једну могућност - да резултате поништи. Како нам каже Слободан Вучетић, бивши председник Уставног суда, Влади то омогућава Закон о локалној самоуправи. Наиме, Влада може, до одлуке Уставног суда, да одложи извршење сваког прописа за који сматра да ће изазвати ненадокнадиву штету или теже повредити општи интерес.

Скупштина општине Косовска Митровица поднела је 30. децембра Уставном суду захтев за оцену уставности Владине уредбе о контроли преласка административне линије према КиМ. Како нам је речено у овом суду, тај поступак је у току.

(Вечерње новости)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер