субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Нова тактика Г17 је ћутање
Хроника

Вечерње новости: Нова тактика Г17 је ћутање

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. март 2011.

НОВИ кодекс понашања министара, који убудуће морају да заступају ставове Владе, чак и када су искрено против њих, неће се односити и на посланике владајуће коалиције.

Тако ће се, убудуће, евентуални сукоби унутар власти, пре свега на релацији Г 17 плус - остатак коалиције, рефлектовати у парламенту.

Већ је привидну хармонију владајуће коалиције у понедељак нарушило упорно ћутање посланика Г 17 плус док је трајала парламентарна расправа о реконструисаном кабинету.

Ни лидер Динкић, нити било ко из посланичке групе УРС није се јавио за реч да подржи нови састав, нити да опонира критички расположеној опозицији.

ЕВРОПА ЗНА ПРАВИЛА Председник скупштинског Одбора за европске интеграције Ласло Варга објашњава за ”Новости” да нова правила нису у нескладу са ЕУ и то обајашњава примером:

- Пре неколико дана један званичник са Малте дао је изјаву о Либији која није у складу са ставом Европске комисије. И он је ту изјаву морао да повуче.

Да ли је то наговештај новог захлађења односа унутар власти или само тренутна политичка тактика, питали смо у Динкићевом табору:

- Важно је да је реконструкција обављена по плану и на основу договора коалиционих партнера. Ми смо гласали за нову Владу и то је довољно. До краја мандата имаће нашу подршку која не мора нужно да се исказује речима већ делима - рекла нам је Сузана Грубјешћић заменик председника посланичке групе УРС.

Нико из ДС није желео да коментарише одлуку Динкићевих посланика да не укључују микрофоне:

- Немам шта да кажем тим поводом - рекла нам је Јелена Триван, потпредседник ДС.

Опозициони посланици су већ жестоко критиковали чланове министарства Владе који предвиђају да министри не смеју ни да износе информације из Владе без дозволе са врха.

Многи су тврдили да се тај закон коси и са Резолуцијом о заштити новинарских извора коју је усвојила Парламентарна скупштина Савета Европе у јануару.

За разлику од Владе која штити информације, резолуција СЕ тражи од држава да заштите инсајдере - као основни услов рада новинара и права јавности да буде информисана.

У Резолуцији се наводи да је Савет Европе забринут, уз констатацију да власти не смеју да захтевају објављивање информације о идентитету извора, осим у случајевима када су угрожени витални јавни интереси. Ово се понајвише односило на Мађарску, а можда ће убудуће бити упозорена и Србија.

Бранко Ружић, шеф посланика СПС, каже да су нова правила изоштрени нормативни приступ нечему што би требало да буде природно у функционисању сваке владе у свим демократским друштвима.

- Нисам видео да су неке казнене одредбе инкорпорисане у сам Предлог закона и тако не видим могућност било каквих санкција.

Радикал Александар Мартиновић тврди да се у правној теорији овакве одредбе називају платонским јер не обавезују никакве санкције за прекршиоце.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер