петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Непрофитне организације узеле милијарде динара и направиле минус
Хроника

Вечерње новости: Непрофитне организације узеле милијарде динара и направиле минус

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. август 2011.

Кроз „руке“ невладиних организација, установа, политичких и друштвених организација у Србији прошло је, током 2010. године, 130 милијарди динара! Пословну добит повећали су у односу на претходну годину за 63,1 одсто, и на крају године сабрали у касама готово десет милијарди динара.

Више од четири петине новца прошло је кроз удружења грађана, а ипак су она једина која су, када су подвукла црту, имала негативан салдо. Приходи су им били мањи од 27 милијарди динара, а расходи скоро пола милијарде већи.

Ови подаци изнети су у финансијском извештају непрофитних институција Агенције за привредне регистре (АПР) за 2010. годину. О пословању је „рапортирало“ 27.025 непрофитних организација, иако их послује 10.000 више. Међу њима, највећи део су удружења грађана, којих је побројано више од 18.000.

Извештај каже да се криза осетила и у овом сектору, па су последње две године, први пут бележили минусе на рачунима!

Највише новца остало је на рачунима установа, на које се слило 85,7 милијарди динара, а потрошене су 83,3 милијарде.

Невладин сектор концентрисан је у Београду и делимично у Војводини. Тако је више од 85 одсто средстава свих непрофитних организација било на располагању невладином сектору у Београду.

Како их је највише у главом граду и Јужно-бачком округу, ту су и запослене три четвртине радника НВО сектора - више од 25.000. Зато је у Браничевском и Расинском округу била највећа „сеча“ кадрова, па је посао у непрофитним организацијама изгубило више од трећине радника. У целој држави број запослених смањен је за 2,9 одсто у односу на годину раније, или са 35.116 пао је на 34.084.

Готово 6.000 синдикалних организација у Србији имало је прошле године приходе од скоро шест милиона динара. На платном списку синдиката био је 601 радник, што је за трећину мање него током 2009. године.

Са друге стране, и добит коју су синдикалци остварили за трећину је мања него годину раније и износи 381 милион динара. Укупно 4.228 синдиката имало је позитиван салдо, док су 1.733 у минусу. Укупан капитал синдиката последњег дана прошле године износио је, према овом извештају, 3,8 милијарди динара.

- Ови подаци не показују реалну слику. У исти кош са класичним невладиним организацијама стављене су и привредне коморе или спортска друштва, удружења банака, који имају огромне профите и велики број запослених - објашњава за „Новости“ Зоран Марковић, из Центра за развој непрофитног сектора. - По овом извештају испада да удружења у просеку имају приход од 13.000 евра, а већина заправо не добија ни један једини динар. А није реалан ни број запослених у непрофитном сектору. Наведено је да их је више од 4.000, а према нашим подацима реч је о највише 2.000 људи.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер