петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Хрватска захтева још 1.055 наших реликвија
Хроника

Вечерње новости: Хрватска захтева још 1.055 наших реликвија

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. април 2014.

Од потписивања Међудржавног протокола 2012. у Загреб је враћено 10 икона и дуборезних украса. Миладин Лукић: Културно благо ће бити враћено тек пошто се обезбеде безбедносни услови у Хрватској.

Још око хиљаду културних добара који су током рата деведесетих склоњени у Србију да би били сачувани, чека повратак у Хрватску. Ово је за „Новости“ потврдио Миладин Лукић, председник српског дела Мешовите међудржавне српско-хрватске комисије за повраћај културних добара.

- Повраћај је регулисан Протоколом потписаним 2012, у оквиру ког је списак са подацима о 1.065 предмета који су тема повраћаја. Коначни списак, поред сакралних дела, садржи и архивску грађу из манастира СПЦ са територије Хрватске. Реч је о предметима који имају духовну вредност за православне вернике са тог подручја - каже Лукић.

У међувремену, после потписивања Протокола, на састанку Мешовите међудржавне српско-хрватске комисије од 27. новембра 2013. враћено је шест икона из цркве Светог великомученика Димитрија у Даљу и четири дуборезна украса са иконостаса цркве Светог Георгија у Боботи.

Питање повратка културног блага покренули су у Европском парламенту прошле недеље хрватски посланици Тонино Пицула и Дубравка Шуица, условљавајући Србију захтевом да повраћај преосталих драгоцености буде део преговарачког пакета за улазак наше земље у ЕУ. Како је Пицула навео, до 1993. из Хрватске је „отуђено“ 22.829 музејских предмета и 3.097 културних добара. Највећи део већ је враћен до 2008, али се Пицула жалио да од тада повраћај иде „на кашичицу“.

- Враћање блага са списка биће завршено после рестаураторских и конзерваторских радова у Србији и кад се обезбеде конзерваторски и безбедоносни услови у Хрватској - објашњава Лукић, и додаје да се поменутим Протоколом не уређује повраћај других, незаконито присвојених, односно украдених културних добара, пронађених на подручју Хрватске или Србије. Она су предмет сарадње МУП-а двеју земаља, Интерпола и Еуропола.

У претходној деценији враћени су предмети из Градског музеја Вуковар, Галерије Бауер, Збирке уметнина, укључивши и археолошки материјал са локалитета Вучедол, крај Вуковара, збирка нумизмата, сакрална грађа фрањевачке цркве Светих Филипа и Јакова у Вуковару, као и део предмета из збирке породице Пауновић из Вуковара. Из Спомен-подручја Јасеновац, из Меморијалног музеја холокауста у Вашингтону, у САД, враћен је такође део збирке од 6.531 предмета.

Лукић наводи и да је из Ликовне колоније Петар Смајић, Ернестиново, из Бање Јунаковић, крај Апатина враћено 38 скулптура и 3.833 дела из књижног фонда Фрањевачке књижнице - цркве Светих Филипа и Јакова у Вуковару, чуваних у фрањевачком самостану Светог Ивана Крститеља у Земуну. Из православне цркве из Боботе враћено је седам престоних икона царских двери.

- Национална и свеучилишна књижница из Загреба предала је Пакрачкој епархији СПЦ 717 свезака старе и ретке грађе, седам регистара са 717 попуњених образаца и девет археолошких предмета. Обављена је и примопредаја две слике (Свети Никола и Свети Прокопије) из Капеле Пауновић из Вуковара, приватно власништво породице Пауновић, рад Стевана Алексића. Са иконостаса капеле Светог архиђакона Стефана из Патријаршијског двора у Даљу враћене су 23 иконе, јужне двери са иконом Светог арханђела Гаврила, северне двери са иконом Светог арханђела Михајла, крст са иконом Распеће Христово - набраја Лукић.

Враћена су и 33 дела из манастира Светог арханђела Михаила, Крка (четири), иконостаса из манастира Успења Богородице, у Крупи, и дела сакралне грађе из ризнице манастира (27), икона Богородице са иконостаса православне цркве у Даљу.

ВРАЋЕНО 23.600 УМЕТНИНА

Како је после потписивања Протокола 2012. навело хрватско Министарство културе, у рату 1991-1995. из Хрватске је „отуђен, нестао или опљачкан“ 46.191 предмет из 45 музеја или установа културе. Од 2001. како је тада навео српски министар културе који је потписао Протокол Предраг Марковић, из Србије је враћено више од 23.600 предмета.

В. Црњански Спасојевић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер