уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Фирма из САД жели "Државну лутрију Србије" без тендера
Хроника

Вечерње новости: Фирма из САД жели "Државну лутрију Србије" без тендера

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. септембар 2014.

ПРЕДСТАВНИЦИ америчке компанија „Џи-тек“, како сазнају „Новости“, недавно су се састали с представницима нашег најужег државног врха да би разговарали о свом евентуалном уласку у „Државну лутрију Србије“.

Познатој компанији су, према тврдњама наших извора, српски званичници пренели да „Лутрија“ по закону, као јавно добро, не може да буде приватизована, а да менаџерски уговор, за који је „Џи-тек“ заинтереован, може да се склопи само после јавног позива. На њему би и остале заинтересоване домаће и стране компаније могле да се надмећу.

Та информација није одушевила Американце, који још од средине осамдесетих покушавају да уђу у српску „Лутрију“ на мала врата. Овога пута, међутим, за конкурента имају - Војску Србије. Тачније, Војнотехнички институт.

Закон о играма на срећу, наиме, предвиђа постојање три националне лабораторије - за сертификацију и лиценцирање покер апарата, за лиценцирање онлајн игара на срећу и за електронски надзор игара на срећу, што је кључно. На основу споразума о војнотехничкој сарадњи, потписаног са Министарством финансија почетком године, Војска, односно ВТИ, добила је могућност да лиценцира покер апарате и онлајн игре. Склопљен је начелни договор и за електронски надзор, али је посао закочен. Управо овде су Американци видели шансу.

Када би ВТИ добио све три лабораторије, Војска би годишње приходовала око 10 милиона евра и ове паре би остајале држави. Ако би електронски надзор добио „Џи-тек“, гро пара би отишао из земље, а српско тржиште игара на срећу зависило би од њих. Како тврде извори „Новости“, они желе да инсталирају видео-лутријске терминале и поставе своје софтвере за лото, бинго... Тада би сви остали приређивачи игара на срећу, укључујући и лабораторије ВТИ, морали да уподобе своје системе са њиховим софтвером.

Монопол Американаца би олакшале и евентуалне промене Закона о играма на срећу, које гурају неки њихови лобисти у државном апарату. Промене би наводно обезбедиле да „Лутрија“ контролише тржиште игара на срећу, а управљачка права у „Лутрији“ имао би „Џи-тек“!

Америчка компанија се и прошле године огласила писмом о намерама, обећавајући да ће повећати приходе од лутрије. Они, међутим, нису били заинтересовани да узму приређивање игара у концесију на пет или 10 година, што наш закон дозвољава, нити су били спремни да дају било какве гаранције. Желели су само да на основу менаџерског уговора уђу у управљачке структуре „Лутрије“. То би био преседан, јер нико у Европи осим Црне Горе, и Грчке која је трећину лутрије дала у концесију, није продао ово јавно добро.

Државна лутрија Србије“ је, иначе, лане напунила буџет Србије се укупно 25 милиона долара на конто пореза и других дажбина.

Да се за покушај уласка на мала врата већ прочуло показује саопштење Удружења приређивача игара на срећу (УПИС), које упозорава да сви уговори „Лутрије“, укључујући и оне са страним оператерима, морају да буду транспарентни и у складу са законом. Подсећају и да је садашње руководство „Лутрије“ успело да оствари профит, па не виде разлог да се пословање олако препусти било коме, јер би ефекат било само извлачење новца.

- Најчешћи захтев потенцијалних страних партнера је проширење монопола „Лутрије“, са лажним обећањима да ће се тако сузбити црно тржиште и повећати приходи државе. Притом, обећавају се немогући новчани износи, незамисливи сваком здравом разуму. Логика страних компаније јесте да се по сваку цену успостави почетни однос са државом, а затим да целокупно тржиште под монополским условима промени структуру и законским одредбама из руку домаћих приређивача пређе у руке страног - тврде у УПИС.

НЕМА ЗВАНИЧНЕ ПОНУДЕ

У „ДРЖАВНОЈ лутрији“ је за „Новости“ кратко речено да им се до сада нико из „Џи-тека“ није званично обратио, па самим тим не могу ни да коментаришу њихове евенуталне намере.

“ГРЕБ-ГРЕБ“ МАЈСТОРИ

СРПСКА лутрија већ сарађује са компанијом „Џи-тек“ када су у питању популарне „греб-греб“ срећке, и годишње им плаћа око 4,5 милиона евра за штампање картица у САД, пошто они једини имају емулзију за премазивање тих картица.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер