четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Америка и Русија - страх и мржња
Хроника

Вечерње новости: Америка и Русија - страх и мржња

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. март 2015.

ШТО дуже траје братоубилачки рат на истоку Украјине, све је више оних забринутих који постављају питање: могу ли да зарате Америка и Русија? Без обзира на то што је председник САД Барак Обама више пута казао да због Украјине, која није чланица НАТО, не намерава да улази у директан војни сукоб са Русијом, стрепње се шире пропорцијално са темпом и жестином којом се појачава медијски рат између две најмоћније земље на свету.

Ратнохушкачка телевизијска машинерија тотално је променила политичко расположење и без претеривања се може рећи завадило народе Америке и Русије. У новом информативном сукобу из пропагандних архива којих се сећају старије генерације, за Американце је Русија поново постала "вечити непријатељ Запада" и обрнуто.

Показало се колико су били наивни они руски али и западни политичари који су последњих десетак година понављали како се Хладни рат не може поновити јер више нема социјализма па је нестао генератор сукоба. Испоставило се да је био у праву чувени писац, нобеловац Александар Солжењицин, који је отрежњење доживео као политички емигрант у САД. Он је говорио да Американцима не смета само социјализам него још више моћна Русија.

Присетимо се да је знатно пре Мајдана, Путинов некадашњи друг Џорџ Буш млађи покушао да на брзину прими у НАТО Грузију и Украјину, али је то спречила Немачка. Било је то на самиту НАТО-а у Букурешту почетком априла 2008. Неоспорно је да су Американци пружали помоћ антируским снагама у Кијеву које су свргле Виктора Јануковича. Уосталом, сукоб на релацији Москва - Кијев настао је због тога што је Вашингтон намеравао да НАТО буде још ближи руским границама.

Најновија социолошка истраживања, направљена у обе земље, показују како се скотрљало у амбис поверење које се и иначе тешко стварало. Сада војну моћ Русије чак 49 одсто Американаца сматра "критичном опасношћу", а поред њих још 41 посто мисли да опасност заиста постоји, само што још увек није "критична".

"Галупово" фебруарско истраживање показује да већина Американаца сматра Русију главним непријатељем. Војну опасност у Русији види чак 49 Американаца, док је годину дана тако мислило 32 посто. Поређења ради, пре две године, само два одсто Американаца сматрало је Русију непријатељском земљом. Само седам одсто Американаца сматра да им од Русије не прети опасност.

Чак 70 одсто Американаца се негативно односи према Русији, а позитивно 24 одсто. "Антирејтинг" Путина износи 72 одсто, док само 13 одсто Американаца има симпатије за њега.

А како ствари стоје у Русији када су исте теме у питању?

Истраживање спроведено у априлу 2014. године показује да 82 одсто грађана има негативан став према америчком руководству. А испитивање јавног мњења од јануара 2015. показало је да само четири одсто Руса сматра САД пријатељском земљом. Веома лоше о Америци мисли 39 посто.

Криза у Украјини отворила је пропагандни фронт на обе стране. У САД се стално говори о потреби да се уведу нове санкције према Москви. Обамини укази о кажњавању Русије заправо доливају уље на погоршање односа између две земље које су до пре неколико година говориле о "ресетовању" међусобних односа.

Бранко Влаховић

Са друге стране, због тога што се у ТВ вестима у Русији стално говори о томе да би Украјина могла да добије од Американаца оружје, чак 42 одсто Руса сматра да би то могло да доведе до светског рата. Само пет одсто Руса мисли да Американци желе да у Украјини буде стабилност, а још пет одсто да Вашингтон хоће да појача своју моћ у Европи и приближи војне базе руским границама. Око четири одсто Руса тврди да Американци настоје да буду господари Украјине, док три одсто сматра да је њихово да буду светски господари. Око 18 одсто грађана Русије сматра да би америчко наоружавање Украјине само продужило рат и повећало број жртава.

- Украјинска криза је покопала све наде да ће се наредних година створити стабилни партнерски односи САД и Русије. Америчка администрација председника Обаме је створила антируску коалицију у коју су поред ЕУ ушле и Канада, Јапан и Аустралија. Вашингтон је објавио да је његов циљ да казни Русију за агресију против Украјине - каже академик Сергеј Михајлович Рогов, дугогодишњи директор чувеног московског Института за изучавање Америке и Канаде.

Рогов истиче да је Вашингтон замрзао политичке односе са Русијом и објективно је искључио из велике осморке. Вашингтон је почео да користи исту формулу која је примењивана против СССР-а са циљем да се земља економски доведе до колапса.

ПРОГНОЗЕ ВАШИНГТОНА

Америчка обавештајна служба предвиђа да ће ратовање у Донбасу трајати кроз целу 2015. годину. Џејмс Клепер, директор Националне обавештајне службе САД, изјавио је у Конгресу да ће преговори о статусу Донбаса бити дуги и мукотрпни. Амерички обавештајци процењују да Русија може да наоружа побуњенике у Донбасу модернијом војном техником ако САД пошаље оружје Украјини. Обама још није донео одлуку о слању оружја Украјинцима.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер