четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерње новости: Ако буде ослобођен оптужби, Мишковић ће од државе тражити милионску одштету
Хроника

Вечерње новости: Ако буде ослобођен оптужби, Мишковић ће од државе тражити милионску одштету

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2015.

УКОЛИКО пресуда Мирославу Мишковићу буде ослобађајућа бизнисмен ће захтевати да му се исплати вишемилионска надокнада штете! Неколико пута током суђења он је поновио да ће тражити одштету, због, како је рекао, монтираног процеса који се води против њега и оптужнице за кривична дела која не постојеО овоме је причао и Мишковићев шкотски адвокат Ијан Форестер, који заступа његову кипарску фирму “Хемслејд” (оптужба за стицање противправне користи у случају давања зајма ПЗП “Ниш”), наводећи да ће “после овог процеса заснованог на фиктивним оптужбама сви оштећени захтевати надокнаду штете”.

- Штета је стварна, одузета је имовина, средства су блокирана, партнери заплашени и отишли негде друго - оценио је Форестер. - Међутим, штети ту није крај, јер се она из дана у дан повећава. Државе које прекрше своје обавезе морају да исплате надокнаде оштећенима. С обзиром на то да су оптужбе беспредметне и да смо успели да их побијемо, тужилац би морао да одустане од овог случаја и буџет Србије заштити од даљих губитака.

Форестер подвлачи да је држава блокирала имовину “Хемслејда” у Србији у вредности од 20,2 милиона евра.

ШТЕТА МИШКОВИЋ је већ указивао да је он кажњен и пре пресуде. - Провео сам осам месеци у затвору, тада ми је умрла мајка, затим и отац. Унуче ми се родило у том периоду. Додатно и цео судски процес озбиљно погађа и пословање “Делта холдинга” - навео је Мишковић. - После толико радног века и пословних успеха, сад ја ту нешто да варам.

- Тај новац требало би да обезбеди плаћање наводно противправно стечене користи од 217.000 евра приликом давања зајма ПЗП “Ниш”. Блокирани износ је 93 пута већи од 217.000 евра - указује Форестер. - Због истог разлога блокирана је и приватна имовина Мирослава Мишковића. Он је послат у затвор, онемогућено му је да путује и састаје се са пословним партнерима ван Србије. Због тога његове компаније трпе огромну штету.

Иначе, сам Мишковић је приликом изношења одбране током суђења причао да је због овог процеса између “Делте” и “Најка” раскинут уговор о сарадњи и да је то био огроман губитак за његову компанију. Нагласио је да ће и због тога сигурно тражити одштету од државе Србије.

- Блокирана ми је имовина у вредности од 45 милиона евра. И ту се трпи велика штета, јер се тај новац не обрће и користи. За јемство да се бранимо са слободе нудили смо хипотеку на зграду у вредности од 17 милиона евра, што није прихваћено. Узета је кауција од 12 милиона евра, што нема нигде у региону и то да је уплатимо у динарима. То сада вреди 11 милиона евра - навео је Мишковић. - Коме је интерес да “Делта” губи. Такав однос има велике последице на рад компаније.

ПО ПРАВДУ И У ВАШИНГТОН

МИШКОВИЋ је најављивао и да ће због поступка који се води против њега затражити вашингтонску арбитражу. Пред међународним центром за инвестиционе спорове у том граду поступке покрећу фирме које инвестирају у одређеним државама, а сматрају да су оштећене током пословања. У овом случају би то била фирма “Хемслејд”.

Једна од штета због процеса у пословању Мишковићевих компанија, како каже његов адвокат Зденко Томановић је и два милиона евра, које је “Мера инвест” имала на рачуну Универзал банке. Тај новац је блокиран, а после је банка пропала и пара више нема.

Такође, и месеци које је провео у затвору, како је говорио бизнисмен износећи своју одбрану, могу да “имају своју цену.”

- Уставни суд је на крају рекао да ја не могу да будем у притвору, али сам то добио тек пошто сам платио јемство. И шта ја сад да радим са тим - рекао је Мишковић. - Компанија трпи, јер не могу да путујем у иностранство и уговарам послове.

ДРЖАВА УНИШТИЛА ПЗП “НИШ”

ИЈАН Форестер је подсетио да кад је Мишковић ухапшен под сумњом је да је приликом давања зајма ПЗП “Ниш” стекао противправну корист од 1,2 милиона евра на основу камате и тај износ налазио се у кривичној пријави, али је он на крају у оптужници смањен за 217.000 евра.

- Нико није сазнао како је полиција дошла до те цифре, али је она очигледно погрешна - рекао је Форестер. - Сви су знали да је тај износ погрешно обрачунат, али је Мишковић и даље остао у затвору. Каматна стопа у Србији је тада за такав зајам била 15 одсто, а “Хамслејд” је у просеку наплаћивао шест одсто. И није ПЗП “Ниш” пропао четири године после враћања тог кредита, због тих наводних 217.000 евра, већ због неплаћених потраживања од 40 милиона евра, колико је путарским предузећима дуговала држава.

(Вечерње новости) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер