Хроника

Ватрени почетак изборне кампање на Косову

Штампа
среда, 10. новембар 2010.

Телевизијску дебату спречио дојучерашњи посланик Гани Геци, који је у просторије приштинске ТВ Клан упао машући пиштољем. Остали учесници дебате одустали од наступа. Почела предизборна кампања пред, како се очекује, најбурније икада одржане изборе на Косову.

Високи званичник Демократског савеза Дарданије, Гани Геци је наоружан упао у студио приштинске телевизије Клан Косова и претећи уреднику Батону Хаџијуу и осталим учесницима емисије спречио одржавање предизборне дебате, јавили су медији у Приштини.

"Емисија Зона дебате прекинута је због напада Ганија Геција, који је насилно прекинуо емисију и спречио учешће представника осталих партија", наводи се на кајрону који је телевизија Клан емитовала после инцидента.

Убрзо је на место догађаја стигла и полиција, али нема никаквих додатних детаља о околностима које су окруживале овај инцидент.

Ванредни избори на Косову одржавају се у тренутку када су тензије међу ривалским странкама достигле врхунац праћен тензијама какве суштински нису виђене још од првих локалних избора одржаних крајем 2000. године под патронатом међународне заједнице.

Осим што је јаз међу водећим партијама толико широк да се тешко могу назрети обриси какве сувисле постизборне коалиције, под великим знаком питања је и способност Централне изборне комисије да самостално организује ваљан процес.

Према првим истраживањима јавног мнења, најпопуларнија партија на Косову је Демократска партија Косова Хашима Тачија, а у стопу је прети Демократски савез Косова на чијем се челу од протеклог викенда налази нова звезда косовске политике Иса Мустафа.

Ни једна под те две странке, које су уз велику буку раскинуле коалицију и довеле до одржавања ванредних избора неће освојити довољно мандата да сама формира нову владу, па су неминовне коалиције, при чему се чини да Тачи има најмање потенцијалних савезника.

Сукоб Геција и Тачијеве странке

Геци је у новембру прошле године изазвао озбиљан скандал јер је у скупштини оптужио, додуше неименоване, чланове владе али и посланике да су у претходних десет година учествовали у читавом низу криминалних радњи, укључујући и злочине са политичком позадином.

Геци, некадашњи припадник ОВК, и сам се нашао на мети нападача октобра 2001. године, када су аутомобил у коме се возио кроз село Лауша у Дреници рафалом из аутоматског наоружања засули никада идентификовани нападачи. Том приликом убијен је новинар дневника "Бота сот" Беким Кастрати, а Геци је био рањен.

Пуцњава је уследила после Кастратијевог текста у коме се наводе злочини над Албанкама, које су наводно починили Хашим Тачи и његов блиски сарадник Сулејман Селими, познат и под ратним надимком "Султан". Селими је, сада, командант новооснованих Безбедносних снага Косова.

Еулекс је, после Гецијеве изјаве и сведочења наводног учесника у тим неделима Назима Блаце, ухапсио четири особе и покренуо истзрагу против још неколико бивших шефове Обавештајне слижбе ОВК, листом високих функционера Тачијеве странке.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]