четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ватикан: Унапређујемо односе са Руском православном црквом, контакти са неканонском црквом у Украјини могу да изазову негативне последице
Хроника

Ватикан: Унапређујемо односе са Руском православном црквом, контакти са неканонском црквом у Украјини могу да изазову негативне последице

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. децембар 2018.

 Ватикан унапређује односе са Руском православном црквом и то јој је међу приоритетима, због чега сматра да контакти са неканонском црквом у Украјини могу да изазову негативне последице.

Информације да је Света столица признала нову цркву у Украјини нису потврђене. Портал под именом „Ватикан њуз“, на којем је објављена та вест, није званични лист Ватикана. 

„Једини званични портал Ватикана је www.vatican.va, а званичне вести Свете столице се објављују само у ’Билтену службе за информисање‘“, рекао је представник ватиканске прес-службе.

Он је нагласио да је „Ватикан њуз“ само медиј, а не званично гласило Свете столице.

Раније је портпарол „нове цркве“ у Украјини Евстрасиј Зорја написао на фејсбуку да је „званични лист Ватикана објавио 17. децембра да је митрополит Епифаниј изабран за представника Украјинске аутокефалне цркве“. Он је у томе видео знак званичног признања цркве.

„Ујединитељски сабор“

Украјинске власти очекују да почетком јануара добију томос о аутокефалности од Цариграда.

У Кијеву је 15. децембра одржан „ујединитељски сабор“, на којем је изабран поглавар „нове цркве“ — епископ УПЦ кијевске патријаршије Епифаније Думенко.

После тога је председник Украјине Петро Порошенко изјавио да је створена „украјинска аутокефална црква“. Касније је објављено да ће се та црква звати „православна црква Украјине“.

Руска православна црква сматра да је „ујединитељски сабор“ канонски ништаван и да је мало вероватно да ће Епифаније бити признат у православном свету.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер