петак, 19. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Ватерполо репрезентација Србије se пласирала у финале Светског првенства у Шангају

четвртак, 28. јул 2011.

Ватерполо репрезентација Србије пласира се у финале Светског првенства у Шангају пошто су победили Мађарску са 15:14 после продужетака.

Српски 'делфини' до прилике да бране титулу освојену пре две године у Риму дошли су после фантастичног преокрета пошто су пред последњу четвртину губили са 12:9.

У борби за нову титулу светског шампиона Србија ће се састати са победником другог полуфинала, у којем се од 15 часова састају Хрватска и Италија.

Србија је изборила први напад захваљујући Живку Гоцићу, али то наши ватерполисти нису успели да искористе. Уследиле су грешке у нападу на обе стране, Душко Пијетловић је имао одличну прилику у трећем минуту, али је голман Мађара био на правом месту. Ипак, већ у следећем нападу Андрија Прлаиновић је довео Србију у сасвим заслужено вођство.

У наредном нападу Мађара Слободан Соро је поново био одличан на голу, али је Адам Штајмец искористио прву следећу прилику за 1:1, да би Балаш Харај после само неколико минута донео Мађарима предност. Милан Алексић је имао одличну прилику, али је погодио стативу, док је Стефан Митровић у наредном нападу шутирао поред гола са мале удаљености. Мађари су до краја четвртине имали још једну шансу, али је Соро био сигуран.

На почетку друге четвртине Мађари су се изборили за први напад и одмах су преко Петера Бароша стигли до вођства од 3:1. У следећем нападу наши ватерполисти су поново били лоши у нападу, што су њихови ривали искористили и Норбер Мадараш је савладао Сора, да би после нове грешке Србије, Мађари су већ после два минута водили са 5:1.

Ситуација у базену натерала је селектора Дејана Удовичића да затражи тајм-аут, али то није имало утицаја пошто су наши ватерполисти одмах направили грешку. Ипак, Србија је у следећем нападу коначно постигла други гол, а стрелац је био Вања Удовичић, али су Мађари брзо повели и са 6:2 преко Ившвана Мартина Сивоша. Заостатак је смањио одмах у следећем нападу голом Филипа Филиповића, али су Мађари одмах вратили предност од четири гола преко Норберта Хоснијанског.

Слободан Никић је био стрелац четвртог гола за Србију пошто је лопта прешла линију, али су Мађари тврдили да није. Ипак, пошто се јасно видело да је лопта била у голу судије су признале гол, да би се предност Мађарске поново убрзо увећала голом Данијелан Рудолфа Варге. Митровић је у наредном нападу постигао свој првии гол на мечу и смањио предност ривала на 8:5.

После неколико тренутака наши ватерполисти су имали одличан контанапад, али су се пред голом спетљали, а Мађари су одмах повели и са 9:5 преко Мадараша. Ипак, тим резултатом се није отишло на одмор пошто је у последњим секундама Живко Гоцић затресао мрежу Мађара и смањио заостатак на три гола.

После неискоришћене изгледне прилике наших ватерполиста на почетку треће четвртине, Мадараш је по трећи пут био сигуран за предност Мађарске од 10:6. Србија је имала још један промашај пре него што је Милош Ћук затресао мрежу Мађара, али је Ђерђели Киш потом лобовао Сора за 11:7. Српски ватерполисти су потом наставили са промашајима, а пост је прекинуо Никић минут пре краја четвртине. Харај је пред сам крај четвртине повећао на 12:8, али је Прлаиновић у последњим тренуцима смањио предност Мађара на три гола.

У првом нападу у четвртој четвртини Пијетловић је био сигуран за 12:10, али је Мадараш четвртим голом одмах вратио предност од три гола. Ипак, Прлаиновић и Филиповић су фантастичним головима у наредна два напада смањили заостатак на само један гол пет минута пре краја, а потом је Алексић први пут био прецизан на мечу и довео је до изједначења.

Наши ватерполисти су у наредним нападима успевали су да се одбране, али ни они нису успели да затресу мрежу Мађара. После бројних промашаја на обе стране, Мађари су имали последњи напад, али су се наши играчи одбранили и меч је ушао у продужетке.

Филиповић је изборио први напад за Србију у првом продужетку, а Гоцић је имао прилику, али је голман Мађарске био на правом месту. Ипак, само неколико тренутака касније Филиповић је донео прво вођство Србији после почетног на утакмици.

У првом нападу у другом продужетку Данијел Варга је довео Мађаре до изједначења, да би Митровић донео предност Србији и последњем минуту.