уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вашингтон: Претрес у Сенату о Западном Балкану. Дерек Шоле: Договор Београда и Приштине из Охрида је правно обавезујући за све стране и то признаје и Александар Вучић. Њега и његове колеге држимо одговорним за њихову корупцију
Хроника

Вашингтон: Претрес у Сенату о Западном Балкану. Дерек Шоле: Договор Београда и Приштине из Охрида је правно обавезујући за све стране и то признаје и Александар Вучић. Њега и његове колеге држимо одговорним за њихову корупцију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. мај 2023.

ВАШИНГТОН — У одбору за спољнополитичке односе америчког Сената одржан је претрес посвећен политици Бајденове администрације према Западном Балкану.

На претресу су сведочили Дерек Шоле, саветник државног секретара и Габријел Ескобар, заменик помоћника државног секретара и специјални изасланик САД за Балкан. На самом почетку Шоле је поручио да је будућност Западног Балкана - приоритет за Бајденову администрацију.

Сенатским одбором председавао је Боб Менендез, демократски сенатор из Њу Џерсија, који је навео да су на Западном Балкану две трећине земаља у НАТО, те да САД морају да искористе овај моменат да виде шта ће бити са земљама на које Русија и даље има утицај. Менендез је оценио да је рат у Украјини поново показао императив да се земље региона подстакну на неопходне реформе, истичући да је решење конфликта Србије и Косова кључно за цео Западни Балкан.

Дерек Шоле и Габријел Ескобар током претреса о Западном Балкану у Сенату

"Косово мора да искористи ову могућност да са западним партнерима иде напред", навео је Менендез уз констатацију да "не зна да ли имамо партнере подједнако добре воље у овоме".

Он додаје да су се Београд и Приштина у фебруару договорили о споразуму, после чега је, према његовим речима, председник Србије у обраћању јавности рекао да се не слаже са споразумом, пошто Србија не признаје независност Косова.

То је део матрице да Вучић говори једну ствар да умири западне лидере, а говори друге ствари српском народу, путем државно контролисаних медија. Коришћењем информационог простора и гушењем цивилног друштва председник Вучић наставља да прихвата националистичке српске наративе и негује визију 'српског света'", рекао је Менендез додајући да такав концепт подсећа на визију руског председника о Великој Русији.

“Српски председник се хвалио својим блиским везама са Путином, путовао у Москву на разговоре о трговини, и одбија да се придружи европским партнерима у санкцијама Русији".

Дерек Шоле је, међутим, подсетио да се Србија у неким аспектима усагласила са са европском и западном политиком у односу на Русију и Украјину.

Дерек Шоле, специјални саветник у Стејт Департменту, током претреса о Западном Балкану

"Иако се није придружила санкцијама, а јасно смо ставили на знање да уколико се не придружи тешко је видети како ће одмаћи процес интеграција, јесу се ускладили у смислу критиковања и осуда Русије и њене инвазије на Украјину, кроз гласања у УН, осудили су анексију Крима, помагали Украјини у домену избеглица и критичне инфраструктуре и слали хуманитарну помоћ, али и даље морају да се ускладе са европским санкцијама Русији."

Шоле је у свом уводном излагању истакао да су односи Србије и Косова једна од највећих препрека трајном миру и просперитету на Западном Балкану. Истакао је да договор о путу ка нормализацији односа представља значајан помак и може да допринесе да две земље изађу из циклуса криза који је "предуго карактерисао" њихове односе. Међутим, додао је да је ситуација и даље "крхка" и да предстоји пуно посла.

Амерички дипломата је истакао пуну подршку Вашингтона независности и европским инспирацијама Косова, али и говорио о значају сарадње са Србијом.

Док настављамо да подржавамо Косово, предани смо и продубљивању партнерства са Србијом и развоју тешњих веза са њеним грађанима. Желим да нагласим да то радимо широм отворени очију. Али ми држимо одговорним Вучића и његове колеге за њихову корупцију, за њихово понашање и активности. Србија се суочава са бројним изазовима, од корупције - до дезинформација које подстиче Русија. Наша заједничка историја је веома компликована и однос није лак, али је у нашем интересу да помогнемо Србији да оствари пуни потенцијал и приближи се евроатланткој заједници и Сједињеним Државама."

Сенатор Менендез је, међутим, констатовао да углавном види притисак Вашингтона на Косово у погледу формирања Заједнице општина са српском већином, констатујући да је тачно да је Приштина раније пристала на ту обавезу.

“Али ми се чини да уопште нема или нема много притиска на Београд или стварног плана и гаранција да ЗСО неће постати нова Република Српска, чије опасне импликације видимо сада".

"Видим притисак на Косово да се оснује ЗСО, а као да нема притиска на Београд. Видим мало притиска на лидера кога је Њујорк тајмс повезао са криминалним бандама", навео је даље Менендез.

"Ако Србија мисли да се укључи у ЕУ, мораће да постане енергетски независна од Русије", каже Менендез. Он је додао да док жели да "наши партнери напуштају Русији, не желимо да се приближавају Кини".

На питање Менендеза саветнику државног секретара Шолеу о "веома оптужујућем" тексту о спрском председнику Вучићу у магазину Њујорк тајмс, Шоле је рекао да је администрација верује да је извештавање Њујорк тајмса кредибилно, али да не може да говори о детаљима из чланка. Менендез је, затим, питао да ли се Србија може сматрати кредибилним партнером имајући у виду обелодањене податке, на шта је Шоле одговорио:

"То морамо да тестирамо. Очи су нам отворене, aли ми држимо одговорним Вучића и његове колеге за њихову корупцију, за њихово понашање и активности."

Он је додао је да је свестан да свуда у региону има корупције и да је она главна препрека интеграцијама региона.

"Увели смо санкције многим људима и региону, и то не само у једном делу, него по целом региону где се корупција појављује", навео је Шоле.

Заменик помоћника државног секретара и специјални изасланик САД за Балкан Габријел Ескобар навео је да САД ради са европским партнерима и савезницима да осигура да су врата евроатлантских установа отворена, а да је пут у ЕУ и даље сигуран и реалан.

"Истовремено земље Западног Балкана морају да примене неопходне реформе да би се квалификовале за то чланство. Помажемо им да изграде капацитете да се боре са корупцијом и дезинфромацијама, које чини регион погодним за малигне утицаје и да решавају тензије које прете регионалној стабилности и интеграцијама. Највећа препрека одржавању мира и просперитета на Западном Балкану су односи Србије и Косова", навео је Ескобар.

Габријел Ескобар, заменик помоћника државног секретара и специјални изасланик САД за Балкан, током претреса о Западном Балкану.

Он је поновио да је постигнут споразум и да се очекује примена. Навео је да је неколико пута био у Бриселу и у региону како би подржао овај процес.

"Сједињене Државе ће радити са Србијом и Косовом и са европским партнерима да би ће се испуниле све обавезе из постигнутог споразума. Предуго, неуспех да се постигне неки напредак, омогућава Русији да ремети стратешки пут Србије према евроинтеграцијама, које српски народ јако жели, а ми јако подржавамо. И Србија и Косово морају да нормализују односе и да тако омогуће пут потенцијал и напредак на путу ка ЕУ", закључио је Ескобар.

Шоле: Вучић никад није негирао да је споразум из Охрида правно обавезујући

Саветник америчког државног секретара Дерек Шоле изјавио је у Вашингтону да је договор Београда и Приштине из Охрида правно обавезујући за све стране и да то признаје и председник Србије Александар Вучић.

"Договор сматрамо правно обавезујућим, то смо рекли Вучићу и он то никада није негирао", рекао је Шоле пред Спољнополитичким одбором америчког Сената, током претреса посвећеног политици САД према Западном Балкану.

Сенатор Марфи најавио посету Балкану наредне недеље

Сенатор из Конектиката Крис Марфи најавио је да да наредне недеље долази у регион и то у "многе земље о којима је данас било речи".

Он је рекао да дели забринутост у вези са начином на који Србија поштује своје обавезе, али и да дели Шолеово осећање да није виђен напредак ни са једне, ни са друге стране - од Србије или Косова.

Говорећи о ЗСО, он је навео да постоје сличне регије у Европи и да не мора да значи да би то постало као Република Српска.

Шоле је навео да је оснивање ЗСО међународна обавеза и помиње се већ 10 година.

"Према нашем мишљењу то је у складу са Уставом Косова и са одлукама Уставног суда. Ми желимо да сви грађани Косова имају једнак доступ службама и да се чује њихов глас. Идеја је да Срби са севера Косова мање зависе од Београда и тиче се образовања и здравства и локалног привредног развоја. Ми смо јасно ставили до знања да нећемо прихватити , нити подржати ништа што личи на Републику Српску", навео је Шоле.

Марфи је одговорио да, када се ради о ЗСО, "Америка не тражи од Косова да промени Устав, али у многим земљама у региону су направљене промене у Уставу како би се одржао мир, као што је било у Северној Македонији".

"Црна Гора - светла тачка у региону"

Саветник Стејт департмента Дерек Шоле је истакао да је Црна Гора "цењени савезник из НАТО".

"Оптимисти смо да су недавни председнички избори сигнал да су Црногорци спремни да превазиђу разлике, унапреде изгледе за чланство у Европској унији и обезбеде бољу будућност", рекао је Шоле позивајући ново лидерство Црне Горе да се фокусира на реформе, посебно јачање владавине права и борбу против корупције и организованог криминала.

Габријел Ескобар је Црну Гору навео као једну од "светлих тачака у региону."

"Видимо обновљени замах да се оствари њена европска будућност. Недавни председнички избори одржани су без проблема. Успостављен је кворум у Уставном суду. Црногорски лидери сада морају да раде на томе да попуне преостало упражњено место у Уставном суду и именују остале кључне судске позиције. Надамо се да ће 11. јуна бити одржани слободни и фер парламентарни избори, и да ће новоизабрани лидери послушати позив грађана и брзо спровести реформе неопходне за напредак у ЕУ интеграцији Црне Горе", поручио је Ескобар.

Републикански сенатор из Небраске Пит Рикетс питао је о руском утицају у Црној Гори, те о новоизабраном председнику Јакову Милатовићу и шта треба урадити да се Црна Гора више помери ка Европској унији, а даље од Русије. Шоле је одговорио да је покрет Европа сад "веома енергичан", после убедљиве победе Јакова Милатовића на изборима, изражавајући наду да ће се европска оријентација очувати.

"У јуну се одржавају парламентарни избори на којима ће бити изабрана нова влада. Примењују санкције против Русије од 2014, од њене почетне инвазије на Украјину, и Милатовић је обећао да ће то наставити и ићи у корак са осталим ЕУ санкцијама. Домаћин су и НАТО вежбе, тако да су добар партнер и нови председник и покрет који води представља генерацијску промену у Црној Гори. И то је позитивно. Сматрамо да је важно да останемо ангажовани, због чега ће специјални представник Ескобар вечерас отпутовати на инаугурацију новог председника".

Шоле разговарао са Вучићем у среду

Специјални саветник у Стејт Департменту Дерек Шоле у среду је у телефонском разговору са председником Србије Алекандром Вучићем подржао дијалог Београда и Приштине који се води у Бриселу, саопштено је из Вучићевог кабинета.

Како је речено, Шоле је нагласио да је неопходно да се избегну провокације и сукоби на Косову и настави рад на нормализацији односа.

Истог дана, Шоле је разговарао и са премијером Косова Аљбином Куртијем о дијалогу са Србијом и локалним изборима одржаним на северу Косова, саопштено је из Куртијевог кабинета.

Како је наведено, фокус је био на Споразуму о нормализацији односа који су Косово и Србија постигли у фебруару, преноси Радио Слободна Европа.

Договор о анексу споразума постигнут је у марту у Охриду у Северној Македонији.

Сенатори и представници администрације размотриће и покушаје Русије да ојача штетни утицај у региону. После најава Москве да ће ојачати везе са ентитетом Република Српска у Босни и Херцеговини и најаве путовања Милорада Додика на састанак са Владимиром Путином, портпарол Стејт Департмента је, у одговору на питање Глас Америке за коментар, саопштио да "ниједна влада, ни на којем нивоу власти, не би требало да проширује сарадњу са Русијом док се наставља руска агресија против Украјине."

Специјални изасланик за Балкан, Габријел Ескобар, у сличном тону недавно је говорио у интервјуу Гласу Америке.

Само ћу рећи да свака земља која чврсто верује да ће јој Русија бити дугорочни стратешки партнер, прави велику грешку, игра на погрешну карту”, рекао је Ескобар.

Америчка администрација је забринута и због руског утицаја у Црној Гори.

Амбасадорка Сједињених Америчких Држава у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке прошле недеље је оценила да “поделе и недостатак јединства Црну Гору чине плодним тлом за дезинформације” и да то, како је навела “користе злонамерни малигни центри утицаја који желе да Црна Гора не успе из одређених разлога”.

(Глас Америке, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер