петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Неизвесни резултати гласања на председничким изборима у САД: Према досадашњим пребројаним гласовима у 41 савезној држави, Бајден има 238 електорских гласова, а Трамп 213, Трамп тренутно води у кључним државама; Застој у бројању гласова у четири државе
Хроника

Неизвесни резултати гласања на председничким изборима у САД: Према досадашњим пребројаним гласовима у 41 савезној држави, Бајден има 238 електорских гласова, а Трамп 213, Трамп тренутно води у кључним државама; Застој у бројању гласова у четири државе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. новембар 2020.

Грађани САД на председничким изборима бирају између актуелног шефа државе, републиканца Доналда Трампа и кандидата демократа Џозефа Бајдена, коме су анкете и кладионице давале предност. Према прелиминарним резултатима из 41савезних држава, Бајден има 238 електорских гласова, а Трамп 213.

16:03 - Републиканац који је преминуо од последица корона вируса победио у Северној Дакоти

Републикански кандидат за Представнички дом из Северне Дакоте Дејвид Андал, који је преминуо почетком октобра од последица корона вируса, победио је на изборима.

Андал је остао на гласачком листићу, јер је превремено гласање почело недељама пре него што је умро, пренео је Индепендент.

16.01 - Штаб Џоа Бајдена прогласио победу на председничким изборима у САД

15.52 - Председнички кандидат демократа Џо Бајден преузео је вођство у државама Мичиген и Висконсин, а републиканац, актуелни председник Доналд Трамп, води у Пенсилванији, јавља Си Ен Ен.

14.31 - Мичиген Трампу „виси о концу“

Трампова предност у Мичигену почела је да се топи. Према појединим пројекцијама, Бајден сада заостаје за само 0,3 одсто. На основу 90 одсто пребројаних гласова, Трамп тренутно има 49,4 одсто, а Бајден 49,1 одсто.

У Мичигену Трамп води за нешто више од 12.000 гласова, а тек треба да се проброји још око 539.000 гласова.

Тесан резултат у Мичигену посебно је изражен у округу Вејн у коме се налази Детроит. Око 18 одсто становништа Мичигена живи у овом округу, а велики део њих гласа путем поште. Управи гласови пристигли путем поште раније су донели минималну предност Бајдену у Висконсину.

13.33 - Бајден смањио предност Трампа у Мичигену до 0,3 одсто, након пребројаних 90 одсто гласова

12.28 - У Невади се наставља бројање у четвртак у девет

У америчкој савезној држави Невади пребројавање гласова наставиће су сутра у 9 сати по локалном времену, објавио је данас Edison research.

Како преноси портал Брејкинг њуз, остало је да се преброје гласови пристигли на дан избора и они који ће стићи наредне недеље.

До сада је пребројано око 70 одсто гласова и за сада благу предност има кандидат демократа Џо Бајден.

12.17 - Неизвесна трка, непознати резултати у девет држава

Трка за новог председника САД све је неизвеснија, а у девет савезних држава још није познато коме ће припасти гласови електора.

Реч је о Аљасци, Аризони, Џорџији, Мичигену, Мејну, Невади, Северној Каролини, Пенсилванији и Висконсину, преноси CNN .

11.42 - Бајден напредује у Мичигену, Трамп га стиже у Невади

Председнички кандидат Џо Бајден приближава се Доналду Трампу у Мичигену, међутим, председник САД се приближио демократском кандидату у Невади, према подацима телевизије Фокс њуз.

На основу 82 одсто пребројаних гласова у Мичигену, Трамп води за 206.000 гласова, али аналитичари оцењују да би у финишу могло да дође до преокрета сличног оном који се дешава у држави Висконсин, јер тек треба да стигну гласови људи који су бирали председника из својих домова и из иностранства.

Процењује се да би више људи могло да да глас Бајдену, јер се верује да су симпатизери демократа послушали апел својих лидера да гласају од куће, услед опасности од корона вируса.

Пре сат времена, Трамп је имао предност од преко 220.000 гласова у Мичигену, према подацима Фокс њуза.

Ситуација се окреће у Невади, држави која доноси шест електорских гласова, где је Бајден дуго имао предност, али га је Трамп стигао и сада заостаје 23.000 гласова, на основу 67 одсто пребројаних гласова.

11.11 - Фокс њуз: Бајден претекао Трампа у Висконсину

Председнички кандидат из редова демократске странке Џо Бајден претекао је Доналда Трампа у Висконсину и тренутно има близу девет хиљада гласова више, јавља тв станица Фокс њуз.

На основу 95 одсто пребројаних гласова, Бајден тренутно има 1.581.581 глас (49.39 одсто), а Трамп 1.573.084 (49.13 одсто).

До пре сат времена Трамп је имао предност од 109.000 гласова у односу на Бајдена, али су се ствари преокренуле. Висконсин носи десет електорских гласова.

10:55 - Демократе одговарају Трампу

Челници кампање Џоа Бајдена саопштили су да ће се борити против било каквих напора кампање председника Доналда Трампа да оде на Врховни суд САД како би спречио табулирање гласачких листића.

Трамп је рекао раније да ће се обратити Врховном суду са жељом да се гласање заустави, а кампања Дамократа поручује да се борити против ако до тога дође.

 

 10.36 - И даље бројање гласова у кључним државама

У САД гласови се и даље пребројавају у неколико кључних држава, а како наводи ЦНН све очи су упрте у средњи запад - Пенсилванију, Џорџију, Мичиген, Северну Каролину и Висконсин.

Према тврдњама Фокс њуза, Трамп у овим државама има предност, али на основу још увек непотпуних података.

Та телевизија наводи да у Пенсилаванији која има 20 електорских гласова на основу 64 одсто пребројаних гласова, председник САД има 55,75 одсто гласова (2.965.636 гласова), а Бајден има 700.000 мање (43.06 одсто).

У Северној Каролини (15 електорских гласова) Трампа дели пар десетина хиљада гласова од коначне победе.

На основу 94 одсто пребројаних гласова, Трамп је освојио 50,09 одсто (2.732.104 гласа), а Бајден 48.69 одсто (2.655.392).

Нешто тесније је у Џорџији (16 електорских гласова), где Трамп има 102.000 гласова више, наводи Фокс њуз.

На основу 94 одсто пребројаних гласова, Трамп је освојио 50,48 (2.380.946 гласова), а Бајден 48,30 (2.278.123).

У Мичигену (16 електорских гласова) је однос, такође, у корист Трампа, али је ситуација тесна, јер је пребројано 78 одсто гласова, а разлика је 220.000 у корист Трампа.

Кандидат републиканаца је освојио 52,06 одсто (2.183.595 гласова), а ривал из Демократске странке 46,33 (1.943.254).

Тесно је и у Висконсину (10 електорских гласова), без обзира на вођство Трампа, који је освојио 51,05 одсто (1.539.115 гласова), а Бајден 47,44 одсто (1.430.083).

Победник избора биће кандидат који освоји 270 електорских гласова, а Бајден тренутно води резултатом 220:213.

09.45 - Победник избора би могао да буде познат тек за неколико дана

Без обзира на то што је Доналд Трамп прогласио победу на председничким изборима, нови председник САД би можда могао да буде проглашен тек за неколико дана, преноси сајт Политико.

У бројним државама победник се зна, у вођству је Бајден (тренутно је 220:213 за демократу), али се и даље не зна ко је освојио Пенсилванију, Џордзију, Мичиген, Висконсин и Северну Каролину.

Изборне комисије бројних округа у тим државама су прекинуле бројање, а Трамп је рекао да ће ићи на Врховни суд и затражити да се прекине бројање до последњег гласа "јер је очигледно да Бајден не може да га стигне у тим државама".

Истина је да Трамп води у државама које нису објавиле званичне резултате, међутим, закони тих држава дозвољавају изборној комисији да продуже бројање и наредних дана, а ако затреба и недеља

 

 08:35 - Пауза са бројањем гласова у Пенсилванији

Званичници задужени за пребројавање гласова у кључном округу у Пенсилванији објавили су да ће на осам сати паузирати пребројавање гласова.

Гласање ће се наставити у 10 сати ујутру по локалном времену

 08.27 - Застој у бројању гласова у четири државе

Четири државе - Пенсилванија, Висконсин, Мичиген и Џорџија - оставиле су на десетине хиљада гласова по страни, чиме су успорили трку за Белу кућу, преноси CNN .

Изборна комисија у појединим државама је решила да прекине са бројањем и настави са радом у среду, односно, од 16.00 по нашем времену.

Неки окрузи у Пенсилванији чак нису ни почели да разврставају гласове који су стигли поштом, па ће то учинити касније у току дана.

Поштари су имали много посла, јер је велики број људи гласао са даљине, плашећи се корона вируса и верује се да ће већина тих гласова припасти Џоу Бајдену, додаје ЦНН, уз подсећање да су се у његовој кампањи охрабривале демократе да гласају рано, док се верује да гласачи који су данас изашли на биралишта више иду на страну Трампа.

Трамп победио у Монтани

Према пројекцији ЦНН-а, Трамп је победио у Монтани и освојио три електорска гласа.

7:37

Трамп тренутно води у кључним државама

Доналд Трамп тренутно води у Џорџији, Северној Каролини, Пенсилванији, Мичигену и Висконсину.

07:13 - Трамп освојио Тексас

Председнички кандидат Доналд Трамп освојио је већину гласова у држави Тексас, која му је донела 38 електорских гласова.

На основу пребројаних 81 одсто гласова, актуелни председник је освојио 5,6 милиона гласова, односно више од 52 одсто гласова, док је демократа Џо Бајден узео 4,9 милиона гласова, односно, 46,3 одсто гласова, јавио је АП.

Сва бирачка места у тој држави су затворена.

Трамп сачувао Флориду, Бајден победио у Минесоти

Доналд Трамп је победио у једној од кључних држава - Флориди, освојивши 29 електорских гласова, док је кандидат Демократске странке Џозеф Бајден тријумфовао у Минесоти (10), пројекција је ЦНН-а.

06:16

Захваљујући победама у кључним државама Трамп смањује разлику у електорским гласовима у односу на Бајдена: 204 према 223, наводи ТВ Фокс њуз,

Према тренутним подацима агенције АП, Бајден је укупно освојио 57.151.222 гласа, а Трамп 55.904.785 гласова.

06:14

Трамп побеђује у Тексасу

Доналд Трамп побеђује у Тексасу, пројекција је Фокс њуза.

Трамп у тој држави тренутно води са 52,1 одсто у односу на Бајденових 46,52 одсто.

Без победе у Тексасу, ниједан републиканац у последњих 40 година није освојио председничке изборе.

 6:13

Победа Трампа у држави Ајдахо

Доналд Трамп је освојио четири електорска гласа у савезној држави Ајдахо.

6:04

Трампу једна од кључних држава - Охајо

Доналд Трамп је победио у Охају, једној од "колебљивих" држава, освојивши 18 електорских гласова, јавио је ЦНН.

5:57

Бајден победио у Вирџинији

Бајден је освојио 13 електорских гласова у Вирџинији и укупно их тренутно има 205.

5:54

Неизвесно у свим кључним државама

Доналд Трамп и Џозеф Бајден воде неизвесну трку на председничким изборима у свим кључним савезним државама.

У изборној ноћи, по обичају, у фокусу је десетак од 50 савезних америчких држава у којима је исход неизвестан, а у овом тренутку, према подацима Асошиејтед преса, ни у једној од њих не може да се предвиди победник.

Трамп је у благој предности у већини најважнијих држава, али то не мора ништа да значи јер се гласови послати поштом, међу којима Бајден има јасну већину, често броје на крају.

На Флориди, која је често пресудна држава када је трка неизвесна, Трамп на основу 98 одсто обрађених гласова има 51,3 одсто, а Бајден 47,8 одсто, наводи Асошиејтед прес.

У Охају, такође једној од кључних држава, после обрадјених 91 одсто гласова, Трамп води са 53,2 одсто, док Бајден има 45,4 одсто, наводи АП.

У Северној Каролини, где је обрађено 94 одсто гласова, Трамп има 50,1 одсто, а Бајден 48,7 одсто.

Трамп у Тексасу, где је обрадјено 74 одсто гласова, има 51,5 одсто, а Бајден 47,2 одсто.

Бајден има предност у Аризони, где после 73 одсто обрађених гласова има 53,6 одсто, а Трамп 45,1 одсто.

На основу 66 одсто обрађених гласова, Трамп у Џорџији има 54,4 одсто, а Бајден 44,4 одсто.

Трамп има предност и у све три државе такозваног "појаса рђе" које су му 2016. донеле понеду на изборима, Пенсилванији, Мичигену и Висконсину, али је у њима број обрађених гласова превише мали за извлачење било каквих закључака.

5:23

Трамп "оверио" Мисисипи и освојио још шест електорских гласова

Актуелни председник САД Доналд Трамп победио је у Мисисипију (6 електорских гласова), држави која је традиционално наклоњена републиканцима.

5:08

Бајдену Калифорнија, Орегон и Вашингтон, Трамп победио у Вајомингу

Према пројекцији ЦНН-а, Бајден осваја електорске гласове у Калифорнији (55), Орегону (7) и Вашингтону (12), док Трамп побеђује у Вајомингу (3). 

4:50

Трампу победа у Мизурију, а Бајдену у Илиноису

Трамп победио у Мизурију (10 електорских гласова), а Бајден у Илиноису (20), јавља ЦНН.

4:45

Трамп победио у четири државе, Бајден у Њу Хемпширу

Како предвиђа ЦНН, Трамп је победио у Канзасу (шест електорских гласова), Луизијани (8), Јути (6) и освојио најмање три од могућих пет електорских гласова у Небраски.

Баједен је према пројекцији ЦНН-а победио у Њу Хемпширу и освојио четири електорска гласа.

4:31

Бајден победио у Њу Мексику

Бајден освојио пет електорских гласова у Њу Мексику, пројекција је ЦНН-а.

4:01

Битка за Северну Каролину и Охајо

Неизвесна трка у још две "колебљиве државе" - Бајден води у Северној Каролини, а Трамп у Охају

3:51

Трамп победио у Јужној Каролини и Алабами

Доналд Трамп је победио у Јужној Каролини и Алабами, чиме је освојио укупно 18 електорских гласова, јавља ЦНН.

3:35

ФБИ истражује аутоматизоване позиве бирачима

Бирачи широм САД примили су анонимне машинске телефонске позиве уочи председничких избора који су у току, са упозорењем да "остану на сигурном и буду код куц́е", а званичници кажу да би то могло да има за циљ да уплаши бираче.

3:32

Бајден победио у Колораду, Трамп у Северној Дакоти

ЦНН пројекција показује да је Џозеф Бајден добио девет електорских гласова у Колораду, а Доналд Трамп три електорска гласа у Северној Дакоти.

3:17

Бајдену победа у Конектикату, Трампу у Јужној Дакоти

Како јавља ЦНН, Џозеф Бајден је победио у Конектикату и освојио седам електорских гласова, а Доналд Трамп у Јужној Дакоти (3 електорска гласа).

3:07

Бајден победио у Њујорку и Њу Џерсију, Трамп у Арканзасу

Џозеф Бајден победио у Њујорку и тиме освојио 29 електорских гласова, јавља ЦНН. Такође, кандидату демократа је припао и Њу Џерси (14 електорских гласова).

Према пројекцији ЦНН-а, Доналд Трамп је освојио Арканзас - шест електорских гласова.

3:00

Трамп ближи победи на Флориди

На основу 91 одсто гласова, Доналд Трамп има предност од 2,4 одсто на Флориди, једној од кључних "колебљивих држава", у којој се бира 29 електора.

ЦНН: Трамп победио у Западној Вирџинији

Доналд Трамп победио је у Западној Вирџинији, традиционалном упоришту републиканаца, где је освојио пет електорских гласова, јавља ЦНН.

2:23

ЦНН: Трампу 11 електорских гласова у Тенесију

Према пројекцији ЦНН-а, актуелни председник Доналд Трамп је освојио 11 електорских гласова у Тенесију.

2:07

ЦНН: Трамп освојио Оклахому, Бајдену четири државе

Према пројекцији ЦНН-а, Доналд Трамп је победио у Оклахоми (7 електорских гласова), а Џозеф Бајден у Мериленду (10), Дистрикту Колумбија (3), Делаверу (3), Масачусетсу (11)

2:00

Завршено гласање у још 18 држава

У 2 часа по средњеевропском времену завршено гласање у највећем броју држава - чак 18.

Затворена биралишта у још три државе

Затворена су бирачка места у Северној Каролини (15 електорских гласова), Охају (18) и Западној Вирџинији (5), државама у којима је на изборима 2016. победио Доналд Трамп.

1:25

ВОА: Трамп победио у Кентакију, а Бајден у Вермонту

Како преноси Глас Америке, према прелиминарним резултатима Доналд Трамп је победио и у Кентакију (8 електорских гласова), а Бајден у Вермонту (3).

1:03

Пројекција ЦНН-а: Трамп побеђује у Индијани

Доналд Трамп побеђује у Индијани и освојити 11 електорских гласова, пројекција је ЦНН-а.

1:00

Затворена биралишта у шест савезних држава

У 1 сат по средњеевропском времену завршено је гласање у шест савезних држава - Џорџија (16 електорских гласова), Индијана (11), Кентаки (8), Јужна Каролина (9), Вермонт (3) и Вирџинија (13).

 

САД данас бирају председника на изборима између актуелног председника републиканца Доналда Трампа и демократе, бившег потпредседника Џоа Бајдена.

Избори, чији исход с нестрпљењем ишчекује цела планета, јер ће трасирати пут не само Америке у наредне четири године, већ и утицати на будућа светска дешавања, већ сада улазе у историју, јер је рекордних више од 95 милиона Американаца искористило право да гласа раније, лично или поштом, што је око 40 одсто уписаних у бирачки списак.

Оволики одзив на раном гласању, промена је без преседана, изазвана пре свега забринутошћу због ширења коронавируса и заинтересованошћу грађана за изборе.

Иако према најновијим анкетама Бајден убедљиво води, треба имати у виду да 2016. готово ниједно истраживање није најавило победу Доналда Трампа

Иако према најновијим анкетама Бајден убедљиво води, треба имати у виду да 2016. готово ниједно истраживање није најавило победу Доналда Трампа, као и чињеницу да је, због специфичности америчког изборног система, тада он победио већином у Електорском колеџу, иако је Хилари Клинтон освојила на изборима три милиона гласова више.

Исто се догодило и 2000. године када је Џорџ Буш добио 271 електорски глас, иако је Ал Гор добио пола милиона гласова Американаца више.

"Колебљиве државаме" тас на ваги

Од пресудног значаја и овог пута биће државе које имају највећи број електора као и такозване "колебљиве" државе ("свинг стејтс").

Већина Американаца гласа за председника и Конгрес, али на гласачким листићима наћи ће се и имена кандидата за локалне изборе, тако да листићи неће бити исти у свим местима, мада ће на свима стајати имена Бајдена и Трампа.

Победник америчких председничких избора одлучује се кроз комплексан систем у два корака, где после гласања на нивоу држава следи друго гласање, у телу које се зове Електорски колеџ.

Појединачним државама припада одређени број "електора", на основу броја становника, а електори подржавају победника директног гласања, који се прогласи пошто се преброје сви гласови.

Изборни процес дуг четири месеца резултат је компромиса међу "оснивачима нације", који нису били уверени да се гласачима може поверити да изаберу правог лидера, а нису хтели да дају искључиво Конгресу право да бира.

Кампању обележила пандемија

У данима пред изборе, САД дневно бележе и по 90.000 новозаражених, досад је оболело више од девет милиона Американаца, а преминуло више од 230.000 људи

Последњу годину Трамповог мандата, али и кампању током које се и он сам заразио ковидом-19, уместо уобичајених политичких и друштвених тема обележила је пандемија која је изазивала здравствену, али и економску кризу и у којој је без посла остало више десетина милиона Американаца.

У данима пред изборе, САД дневно бележе и по 90.000 новозаражених, досад је оболело више од девет милиона Американаца, а преминуло више од 230.000 људи, па ће по мишљењу неких избори показати став грађана о томе како је Трамп управљао земљом у борби против Ковида-19.

Електорски систем где "победник односи све" навео је кандидате да воде јачу кампању у државама у којима победа, са становишта математике, лакше отвара пут ка Белој кући, објашњава Глас Америке.

"Колебљиве" Аризона, Флорида, Мичиген, Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин

Кандидати су најинтензивнију кампању водили и у такозваним пресудним или неопредељеним, "колебљивим" државама - у којима је исход избора још неизвестан, као што су Аризона, Флорида, Мичиген, Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин.

У свим државама, осим Мејна и Небраске, кандидат који добије већину директних гласова осваја све гласове електора у тој држави.

Политиколози и стручњаци за изборно право разматрају различите сценарије с којима би нација могла да се суочи на дан избора и у недељама које следе - од јасне победе једног кандидата, до нерешене правне битке због које би исход могао да остане неизвестан све до јануара, када нови Конгрес треба да потврди коначан резултат избора.

Одлучивање победника посебно неизвесно због до сада незабележеног нивоа гласања поштом

Експерти кажу да је одлучивање победника ових избора посебно неизвесно због до сада незабележеног нивоа гласања поштом.

Због различитих закона у појединачним државама о томе када и како се броје гласови поштом, коначни резултати у тим државама би могли да буду познати више дана или чак недеља после избора.

"Кошмарни сценарио" - земљи прети хаос

Постоји и "кошмарни сценарио", каже политиколог Вилијам Голстон из непрофитног института Брукингс за Глас Америке, а то је да би тесни избори са спорним исходом могли да "целу земљу баце у хаос, у изразито негативним околностима".

Председник Трамп сумња да ће масовно гласање поштом довести до нетачног изборног резултата

Председник Трамп сумња да ће масовно гласање поштом довести до нетачног изборног резултата и више пута је одбио да се унапред обавеже на миран пренос власти у случају да изгуби.

Бајден је пак рекао да ће прихватити изборне резултате, под условом да се гласови поштено преброје.

Неколико кључних датума

Између Изборног дана и бројања гласова електора у Конгресу 6. јануара постоји неколико кључних датума.

Први је 8. децембар када савезне државе достављају Националном архиву САД верификоване листе својих електора. Електорски колеџ се састаје 14. децембра да би гласањем озваничио ко ће бити следећи председник Америке.

Кандидат мора да освоји 270 гласова од укупно 538 да би прогласио победу. Постоји могућност, мада мало вероватна да избори заврше без победника и пошто се преброје електорски гласови.

Уколико оба кандидата добију 269 гласова, одлуку о победнику доноси Представнички дом. Међутим, уместо гласања на којем свих 435 чланова гласају појединачно, делегације сваке државе гласају као целина, што значи да ће доминантна партија у свакој држави контролисати њене гласове.

"Неверни електори" могућа компликација

Ако дође до таквог резултата, око 600.000 становника Вајоминга имало би једнак утицај на исход избора као 40 милиона становника Калифорније.

И коначно, још једна компликација у целом систему је могућност да се неки од електора послатих да гласају за председника 14. децембра покажу као "неверни", што се ретко дешавало.

Цео изборни процес завршава се инаугурацијом председника и потпредседника САД 20. јануара 2021. године.

Видети још:

Трамп: Покушавају да покраду изборе, велика победа за реизбор; Бајден: На добром смо путу да победимо, избори неће бити готови док се сви гласови не преброје

(Агенције) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер