четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вашингтон пост: Како припремити Авганистан за америчко повлачење
Хроника

Вашингтон пост: Како припремити Авганистан за америчко повлачење

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. август 2011.

Вашингтон – Док започињу безбедносну транзицију у Авганистану, Сједињене Америчке Државе велику већину своје стратегије, напора и ресурса, усредсређују на изградњу авганистанских снага безбедности и слабљење побуњеника војним притиском.

Ипак, шира авганистанска држава је у кризи. Авганистанци које смо срели, приликом недавног путовања у Кабул, упозоравају на пропадање крхких демократских институција своје земље. Ако се тренутни политички курс настави, авганистанским снагама безбедности можда неће остати никаква држава коју треба да штите.

Један број Авганистанаца – државних званичника, опозиционих актера и припадника цивилног друштва – тврди да САД морају компликовано да балансирају ради јачања државе.

Требало би да изгладимо наше односе са председником Авганистана Хамидом Карзајем, али бездавања безусловне финансијске и политичке подршке која подрива институције авганистанске државе идоприноси култури некажњивости.

Ослањање искључиво на Карзаја или настојање на његовојмаргинализацији било би катастрофално за стабилност Авганистана.

Кретање по том минском пољу захтева вешту дипломатију која користи транспарентност,услове и подстицаје у циљу помоћи Авганистану да створи политички систем који је постојан, којиукључује тренутну опозицију и оставља отворена врата за неки споразум са талибанским елементима.

Битне промене у америчкој политици су неопходне.

Прво, потребно је да САД буду кристално јасне у погледу својих циљева уАвганистану, уз подршку политичког курса који је синхронизован са војном стратегијом измеђусадашњег тренутка и 2014. године, и даље.

Теорије завере су увелико присутне чак и на највишимнивоима авганистанске владе: да САД желе да користе Авганистан неодређено дугокао базу за пројектовање моћи у Азији и на Блиском истоку у оквиру нове „Велике игре”.

Многи Авганистанци виде наше прокламоване антитерористичке циљеве као секундарне уодносу на тај већи интерес. То виђење је делимично резултат плодног тла у Авганистану за теоријезавере; оно је такође резултат контрадикторних порука које стижу од америчких политичара, нарочито из конгреса, али такође из Обамине администрације.

Нови тим, који предводе амбасадор Рајан Крокер и генерал Џон Ален, мора редуковатипогрешна схватања и направити неку цивилно-војно мапу пута која боље интегрише нашу политичку,економску и војну стратегију. Тај план мора да делује уназад од 2014, кад се на основу

авганистанског устава изводи транзиција од Карзаја ка неком демократски изабраном наследнику,као и од савезничких снага ка авганистанској управи.

Друго, упркос својој јавној аверзији према изградњи државе, америчка влада мора да подржиавганистанске институције и демократске снаге, укључујући медије, парламент, врховни суд,независну изборну комисију, па чак и политичку опозицију. Иако та тела остају слаба, она каналишу вишеавганистанских гласова у политички систем, стварајући већу одговорност.

Карзај каже да ће напустити положај у 2014, и САД морају да раде с њим иавганистанским парламентом на реформисању изборног система како би се омогућило формирањеполитичких странака и подржало појављивање авганистанских лидера који могу да преузму положаје у

националном руководству после њега.

Треће, САД морају ефикасније користити свој утицај ради подстицања политичких иекономских реформи. Споразум о стратешком партнерству, о ком се преговара, нуди шансу да се

разјасне амерички и авганистански циљеви и да се обезбеде минимални услови за даљу америчкуподршку.

САД би требало да утврде у оквиру тог споразума посебне реформе тражене одАвганистанаца у замену за настављену помоћ авганистанској влади и њеним снагамабезбедности.

Четврто, САД морају да се посвете помагању авганистанском политичкомрешењу. Амбивалентност у приступу САД ствара конфузију у региону и у авганистанскомруководству и повећава тензије између авганистанске и америчке владе.

САД треба да подрже постављење неког међународног посредника, прихватеканцеларију у некој трећој земљи за разговоре са талибанским побуњеницима, и подесе свој војниприступ ради подржавања неког решења.

Морају настојати на отвореном и транспарентном процесу, који укључује домаћу опозицију ицивилно друштво, тако да се пронађу решења за њихове бриге. Схватање које изгледа уједињујечитав авганистански политички спектар јесте да је Сједињеним америчким Државама потребна нека свеобухватнарегионална дипломатска стратегија која спречава Пакистан да игра реметилачку улогу.

Председник Обама је направио исправан корак најавивши почетак транзиције у Авганистану.

Након скоро 10 година, наши војници треба да почну да се враћају кући, и авганистанске снагебезбедности треба да преузму вођство.

Међутим, док се одвија та безбедносна транзиција, ми морамо да интензивирамо напоре дапомогнемо Авганистану да ојача своје политичке институције, споразуме о подели власти иекономске темеље како бисмо осигурали да та земља буде способна да стоји на сопственим ногама.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер