четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вашингтон пост: Брегзит је покренуо лавину - ове земље чекају у реду да напусте ЕУ
Хроника

Вашингтон пост: Брегзит је покренуо лавину - ове земље чекају у реду да напусте ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2016.

Паклена реторика пре референдума у Великој Британији свакако није недостајала. Председник Европског савета, Доналд Туск упозорио је да ако Британија напусти ЕУ, озбиљно може да угрози "западну политичку цивилизацију".

Сада су се ти страхови увећали, након одлуке британских бирача на напусте Унију. Постоје земље у којима захтеви за сличним референдумом могу да добију на снази полако, али сигурно.

Шведска

Ова земља се види као еквивалент Британије. Одбила је да уведе евро, а по питању политичких питања која се тичу ЕУ, Швеђани и Британци се слажу око 90 одсто питања.

Брегзит би тако могао да изазове забринутост у Шведској. Земља је прошле године прихватила велики број миграната, а сада се бори да их интегрише. Сходно томе, шведски десничари добили су залет у развоју који неке подсећа на уздизање партије УКИП у Британији.

Шведски премијер Стефан Лофвен и министарка финансија Магдалена Андерсон на конференцији после Брегзита

Већина грађана Шведске и даље има позитивне импресије о ЕУ. Међутим, то може да се промени, с обзиром на резултате гласања у Британији. У том случају једно од централних питања је да ли ће лидери ЕУ покушати да ојачају кохезију или ће, на неки начин, изгубити Унију тиме што ће националне владе водити главну реч.

Швеђани ће вероватно почети да сумњају у то да ли се њихов глас као мање земље без евра и даље чује у Бриселу, уколико ЕУ настави свој садашњи европски курс.

Данска

Данска је одржала референдум прошлог децембра и одлучили су да дају више овлашћења ЕУ. Само то није довољно за предвиђање да ли ће Данци желети да гласају "за" останак у будућности.

Заправо, већина грађана чланица ЕУ сматра да Брисел не би требало да буде моћнији него што већ јесте, према скорашњем истраживању "Пев Ресеарцх Центер".

Као што је и случај са Шведском, постоје два аргумента која могу да утичу на понашање бирача у Данској.

Дански премијер Ларс Локе Расмусен на конференцији након Брегзита

Прво, доста Данаца страхује због прилива миграната и мисле да су они претња социјалном систему њихове земље.

Друго, Данска се до сада ослањала на Велику Британију, као снажног савезника у преговорима са ЕУ.

- Без Британије, Данска неће имати локомотиву која ће да вуче њихове интересе - рекао је политиколог, Марлин Винд, са Универзитета у Копенхагену.

Грчка

Грчки лист "Катимерини" сматра да криза и дуговања која су задесила њихову државу у комбинацији са Брегзитом могу да буду претња за статус Грчке као чланице у ЕУ.

Стога, оно што плаши Грке није анти-ЕУ референдум под утицајем десничарских партија, већ то да би Еу могла да "одгурне" Грчку како би спасила кохезију међу преосталим чланицама.

Холандија

Холндске новине "Алгемеен Дагблад" послали су јасну поруку Британцима. "Не напуштај ме на тај начин", био је наслов приче са насловне стране.

Међутим овакав став не рефлектује мишљење Холанђана о ЕУ.

Герт Вилдерс, вођа десничарске партије, подржао је Брегзит и нада се сличном референдуму у својој држави.

- Ако желимо да преживимо, морамо да зауставимо миграције и исламизацију, а то не можемо ако смо у ЕУ - рекао је Вилдерс у недавном интервјуу за ББЦ.

Мађарска

Мађарски премијер Виктор Орбан није познат као посебан пријатељ ЕУ.

У ствари, он је стекао прилично супротну репутацију. Прошлог маја, Жан клод Јункер, шеф Европске комисије, поздравио је Орбана речима: "Здраво, диктаторе", док су ТВ камере снимале непријатан инцидент.

Упркос неслагањима, Орбан је недавно позвао Велику Британију да остане у ЕУ. То је учинио највероватније зато што је Британија важан партнер за Владу у Будимпешти.

Орбан планира да одржи референдум у Мађарској који би могао да нашкоди кохезији ЕУ.

Француска

Французи су можда највећи скептици према ЕУ, чак 61 одсто њих има неповољан поглед на Унију. Поред Немачке, Француска такође представља континенталну покретачку снагу Европе, али се суочава са гомилом проблема, укључујући и слабу економију као и тероризам. Неки за ове проблеме криве ЕУ.

Немачка канцеларка Ангела Меркел је широко позаната по својој подршци мерама штедње које су усвојене након рецесије. За разлику од Немачке, Француска још није успела да се избори са високом стопом незапослености и слабим економским растом. Многи Французи су са неверицом гледали кад је Меркелова отворила границе Немачке сиријским избеглицама 2015. године.

Од француске десничарксе партије Национални фронт се очекује да ће да добије већу моћ на предстојећим изборима. Лидерка партије Марин ле Пен, подржала је Брегзит и индиректно указала шта је следеће за Француску ако њена партија завлада.

Шкотска као посебан случај

Британија је имала два кључна референдума у последње две године, али ће можда морати да се припреми и за трећи. Шкотска је гласала да остане део Велике Британије 2014. године, међутим пошто је она окренута ка ЕУ, Никола Стурџон, премијерка Шкотске, изјавила је да је опција другог референдума о независности те земље "врло вероватна".

Шкотска је скоро двотрећинском већином изгласала останак у ЕУ (62 наспрам 38 одсто).

Она је истакла да је "демократски неприхватљиво" да Шкотска буде извучена из ЕУ против своје воље.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер