четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вашингтон појачава притисак на Србију
Хроника

Вашингтон појачава притисак на Србију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. август 2010.

САД тражи да Срби са Косова прихвате власт у Приштини

У Вашингтону су охрабрени сигналима из Србије у последњих десетак дана и сматрају да ће Београд прихватити реалност на Косову, каже за „Блиц“ Обрад Кесић, старији партнер у „ТСМ Глобал Консултантс ЛЛЦ“ из Вашингтона и добар познавалац политике САД. Кесић најављује да ће, уз вешто коришћење главног адута да Србија жели интеграцију у ЕУ, следећи притисак Стејт департмента на Београд бити захтев да уразуми Србе на северу Косова да прихвате власт Приштине.

Кесић наводи да се у дипломатским круговима у Вашингтону и међу онима који утичу на креирање политике све чешће истиче уверење да се „Србија определила за ЕУ“ и да ће зато питање Косова бити мање проблематично.

- Расположење везано за Косово је у Вашингтону веома оптимистично. На основу расправе у Скупштини Србије и изјава министра Вука Јеремића о томе да се Србија неће сукобљавати са Бриселом и Вашингтоном због Косова, ствара се уверење да је коначно дошло до помака у позицији Србије и да зато није време да се тражи неко компромисно решење око статуса и поделе, већ да треба искористити тренутак и додатно уценити Србију чланством у ЕУ. Влада уверење да треба наставити са досадашњом тврдом политиком и да је решење близу. Београду је послата јасна порука да после мишљења Међународног суда правде нема повратка и да треба што пре покренути преговоре између Београда и Приштине о конкретним проблемима - каже Кесић за „Блиц“.

Кесић сматра да је Србија сада у неповољнијем положају него што је била пре изношења мишљења суда и да јој се више не нуди убрзање приступа ЕУ у замену за кооперативност око Косова.

- Србија је хтела и ЕУ и Косово, а сад ће остати и без једног и без другог - каже Кесић.

У Београду су све чешћи захтеви да се преиспита досадашња политика и стратегија Србије према Косову. После Вука Драшковића, лидера СПО, који је предложио промену резолуције коју је Србија поднела у УН и хитан почетак преговора Београда и Приштине о аутономији и заштити Срба на Косову, свој предлог је изнео и лидер ЛДП Чедомир Јовановић. Он је јуче у Скупштини Србије новинарима поделио свој предлог резолуције и изнео захтев за промену стратегије.

- Залагаћу се за признање оне независности Косова која је прихватљива за Србе на Косову. Ја ћу се залагати за решавање проблема - казао је Јовановић и оценио да промена државне политике треба да подразумева и убрзање европских интеграција и учлањења у НАТО.

Потребно је, како је рекао, постизање историјског договора Београда и Приштине „који мора да уважи реалност“ и који ће омогућити посебне везе Србије и Косова, екстериторијалност српских манастира и заштиту свих људи који тамо живе.
Предлог резолуције коју ће поднети ЛДП као најважнији циљ државне политике Србије предвиђа „коначно решавање свих отворених питања која оптерећују политичку, економску и безбедносну будућност, као и окретање брзом испуњавању услова за пријем у ЕУ“.

Јеремић лобира у УН за резолуцију

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић ових дана неуморно покушава да обезбеди већину у Генералној скупштини УН за српску резолуцију којом се осуђује једнострано проглашење независности и траже преговори о свим отвореним питањима. Како „Блиц“ сазнаје из извора блиских државном врху Србије, чињеница да још ниједна земља није признала Косово након мишљења суда охрабрује Београд да би могао да добије већину за своје ставове. 

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер