среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вашингтон: Администрација Доналда Трампа најавила проширње "црне листе" кинеских компанија
Хроника

Вашингтон: Администрација Доналда Трампа најавила проширње "црне листе" кинеских компанија

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. новембар 2020.

Администрација америчког председника Доналда Трампа спремна је да на црну листу кинеских, наводно војних, компанија дода произвођача чипова „Семикондактор Мануфактуринг Интернешенел“ (СМИЦ) и произвођача нафте и гаса „Чајна Нешенал Офшор Ојл Корпорејшен“ (ЦНООЦ), јавио је Ројтерс, позивајући се на увид у америчке документе и изворе.

То значи да би се овим кинеским гигантима ограничио приступ америчким инвеститорима, чиме би Вашингтон додатно заоштрио тензије са Пекингом уочи званичног проглашења резултата председничких избора.

Британска агенција је раније овог месеца известила да Министарство одбране САД планира да прошири црну листу за још четири кинеске компаније које су, како се наводи, у власништву или под контролом кинеске војске, чиме би њихов број достигао 35 фирми.

Недавном извршном наредбом председника Доналда Трампа америчким инвеститорима би било забрањено да купују хартије од вредности кинеских компанија које котирају на берзи почев од краја следеће године.

За сада није познато када би нова мера могла да буде објављена у Федералном регистру.

На „листи за одстрел“ су, према документима и изјавама три извора, још и „Чајна Констракшен Технолоџи“ и „Чајна Интернешнал Енџинијеринг Консалтинг“.

Из СМИЦ-а су саопштили да настављају „конструктиван и отворен контакт са владом САД“ и да су њихови производи и услуге намењени искључиво за цивилну и комерцијалну употребу.

„Компанија нема везе са кинеском војском и не производи за било какве крајње војне кориснике или војну употребу“, истиче се у саопштењу.

Акције ове компаније су данас на затварању кинеске берзе биле у минусу од 2,7 посто.

Компанија ЦНООЦ, чије су се акције стропоштале за скоро 14 процената након извештаја Ројтерса, објавила је на берзи да није добила никакво формално обавештење од релевантних америчких власти, пренео је Танјуг.

Портпаролка кинеског Министарства спољних послова Хуа Чуњинг изјавила је поводом вести о планираном потезу Вашингтона да се Кина нада да САД неће подизати баријере и препреке у сарадњи и дискриминисати кинеске фирме.

(Спутњик) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер