уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Василиј Небензја: Расправа о реформисању Савета безбедности УН не би требало да утиче на право вета, о томе нема компромиса
Хроника

Василиј Небензја: Расправа о реформисању Савета безбедности УН не би требало да утиче на право вета, о томе нема компромиса

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јул 2020.

 Расправа о реформисању Савета безбедности Уједињених нација не би требало да утиче на право вета, она није предмет дискусије, изјавио је стални представник Русије при УН Василиј Небензја.

„О питању вета се не разговара, не може се преговарати. О томе нема компромиса. Вето је инструмент који омогућава да се одржи равнотежа интереса у Савету безбедности. То је оно што одржава СБ“, рекао је он.

Небензја се такође осврнуо на излазак САД из Светске здравствене организације (СЗО), рекавши да циљеви тог поступка нису јасни, узимајући у обзир утицај који су имале унутар те организације.

„Сједињене Америчке Државе су у последње време изашле из много чега, а последњи је био излазак из СЗО. Треба рећи да имају право на то. Свака земља је суверена и има право да учествује или не учествује у овим или оним споразумима, уговорима или организацијама. Друго је питање шта због чега је то потребно САД и шта тиме покушавају да постигну“, истакао је он.

Према његовим речима, то није веома разуман корак с обзиром на то да „Американци у великој мери контролишу организацију“.

„Ако погледате састав запослених у секретаријату СЗО, бићете уверени да је тако. Тешко је објаснити какав је то гест, чак и према унутарполитичким  мотивима, јер у тој истој Америци постоји озбиљно противљење тој одлуци и процени улоге СЗО, како у целини, тако и у погледу њених поступака за време пандемије“, истакао је дипломата.

Подсетимо, Русија и Кина у среду су уложиле вето на нацрт резолуције Савета безбедности УН, који су предложиле Белгија и Немачка. Нацрт предвиђа продужење рада два погранична прелаза на граници Сирије и Турске за доставу хуманитарне помоћи УН-a. Остали чланови Савета безбедности гласали су за.

Тим поводом, амерички државни секретар Мајк Помпео у среду је позвао свет да казни Русију и Кину јер, како каже, злоупотребљавају своје право вета у СБ, како би подржале стратегију Асадовог режима - изгладњивање на смрт сопственог народа.

Савет безбедности Уједињених нација у четвртак није подржао нацрт резолуције који је предложила Русија, а којим се предлаже да се остави само један погранични прелаз на сиријској граници за доставу хуманитарне помоћи, изјавио је председавајући Саветом, стални представник Немачке Кристоф Хојсген.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер