четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Васељенски патријарх Вартоломеј: Ускоро ћу дати аутокефалност украјинској цркви
Хроника

Васељенски патријарх Вартоломеј: Ускоро ћу дати аутокефалност украјинској цркви

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. септембар 2018.

Васељенски патријарх Вартоломеј, након недељне службе у Храму Светог Фоке у Истанбулу, обраћајући се генералном конзулу Украјине Александру Гаману, изјавио је да ће ускоро дати аутокефалност украјинској цркви.

Васељенски патријарх, обраћајући се прво присутном чешком богослову, рекао је да је Православна црква Чешке и Словачке последња црква која је добила аутокефалност. Константинпољски патријарх ју је прогласио 1998. године, и она се сада налази „под љубављу и заштитом нашег патријарха“.

„Сада је дошао ред на Украјину да добије статус аутокефалности, без обзира на постојећу опозицију, и то ће бити њено право“, рекао је васељенски патријарх.

„Њено је право да добије аутокефалност, а са друге стране, искључиво је право нашег васељенског патријарха да даје аутокефалност, као што је то учинио свим новим православним црквама, почевши од Русије у 16. веку, па до цркве Чешке и Словачке“, рекао је он.

„Не плаше нас претње“, изјавио је патријарх, не објаснивши о каквим се претњама ради.

„Недавно сам у проповеди рекао да Васељенска патријаршија не прети и не плаши се претњи, већ се тачно држи светих канона своје мисије“, наставио је он.

Вартоломеј је изјавио да су та права добијена васељенским саборима и да ће бити искоришћена „у случају Украјине и где још буде било потребно“.

Раније је Васељенска патријаршија саопштила да је „у оквиру припрема за давање аутокефалности православној цркви у Украјини" именовао своје егзархе у Кијеву. Ову одлуку оштро је осудила Московска патријаршија, назвавши је нападом на канонску територију друге помесне цркве. Председник Одељења за спољне црквене односе Московске патријаршије, митрополит Иларион изјавио је да ће Московска патријаршија прекинути еухаристичку везу са Васељенском патријаршијом у случају да се Украјинској цркви дâ аутокефалност.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер