петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Васељенска патријаршија у Кијеву организује "сабор уједињења" Украјинске цркве
Хроника

Васељенска патријаршија у Кијеву организује "сабор уједињења" Украјинске цркве

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. децембар 2018.

 Васељенска патријаршија је за 15. децембар најавила „сабор уједињења“ Украјинске цркве.

У Украјини поред званичне Украјинске православне цркве под јурисдикцијом Московске патријаршије делују и две расколничке цркве. Митрополит кијевски и целе Украјине Онуфрије одбио је позив цариградског патријарха Вартоломеја да присуствује „сабору уједињења“ на коме би украјинске расколничке цркве требало да добију октроисану аутокефалност, јер би нова Украјинска црква требало да буде потчињена Цариградској патријаршији. На најављеном сабору требало би да буде изабран нови поглавар Украјинске цркве коме би, како је најављено, Цариград требало да 6. јануара уручи Томос о аутокефалности црквеног Кијева.

Поглавар Украјинске православне цркве која има аутономни статус унутар Руске православне цркве, митрополит Онуфрије вратио је патријарху Вартоломеју позивницу без иједне пропратне речи и објашњења, иако је у њој упозорен да ће га поглавар Цариградске патријаршије лишити титуле „митрополита кијевског и све Украјине“, уколико се у суботу не појави на сабору. Црквене агенције спекулишу да је као митрополит Онуфрије поступила и већина архијереја УПЦ.

РПЦ је упозорила цариградског патријарха да „нема канонско право да у Украјини сазива било какве саборе“, а патријарх московски и све Русије Кирил пред најављени „сабор уједињења“ послао је писма генералном секретару УН Антонију Гутерешу, немачкој канцеларки Ангели Меркел, француском председнику Емануелу Макрону, папи Фрањи и другима, од којих је затражио помоћу у заштити свештенства, верника и вере у Украјини. Поглавар РПЦ оптужује украјинску владу за говор мржње и притисак на свештенство да узме учешће у скупу, који организује Цариград.

Цариград је крајем септембра једнострано поништио томос из 17. века којим је Православна црква у Украјини стављена под јурисдикцију Московске патријаршије и најавио давање аутокефалности Украјинској цркви, што су поздравиле само украјинске власти и САД. Већина помесних православних цркава тражи да се „украјинско питање“ реши на свеправославном скупу, а СПЦ је већ најавила да неће прихватити неканонске одлуке Цариграда.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер