четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ванг Ји: Тајван није део САД, већ кинеска територија. Вашингтон понавља своје старе трикове - прво створи проблем, а затим га користи за реализацију сопствених стратешких планова
Хроника

Ванг Ји: Тајван није део САД, већ кинеска територија. Вашингтон понавља своје старе трикове - прво створи проблем, а затим га користи за реализацију сопствених стратешких планова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. август 2022.

Пекинг је сугерисао да је посета председника Представничког дома Ненси Пелоси Тајвану део покушаја САД са циљем да се створи изговор за распоређивање већег броја снага у региону.

У изјави датој током посете Бангладешу, кинески министар спољних послова Ванг Ји рекао је да „постоје знаци да Сједињене Државе покушавају да понове своје старе трикове“. Дипломата је појаснио да Вашингтон има историју „прво стварања проблема, а затим га користи за реализацију сопствених стратешких планова“ другде у свету.

Према министру, регионални играчи треба да се супротставе повећању америчког војног присуства у близини Тајвана. Пекинг је подсетио Вашингтон да „Тајван није део Сједињених Држава, већ кинеска територија“, и да су давањем зеленог светла Пелосијевој посети САД одустале од своје раније исказане посвећености територијалном интегритету Кине.

Ванг је даље описао снажан одговор Кине, који је, између осталог, укључује санкције, као „легитиман, разуман, законит, неопходан, отворен и одговарајући“. Он је додао да мере о којима је реч имају за циљ „одвраћање покушаја САД-а да ’искористе Тајван за контролу Кине‘“.

Високи кинески дипломата је навео да је посета Пелоси одобрила сепаратистичке снаге које подржавају независност Тајвана. Као трећерангирана особа у америчкој влади, Пелоси је удружила снаге са сепаратистима и бори се против кинеског народа, рекао је он.

Министар спољних послова је принцип немешања у унутрашње ствари других нација назвао „златним правилом“ за међудржавне односе.

„Данас, када постоји једнострано малтретирање с времена на време, међународна заједница треба да створи јаснији консензус о томе, да да јачи глас, да заједнички штити основне норме међународног права и заједнички штити легитимна права и интересе свих земаља у развоју.”

Бангладеш је издао саопштење у којем је поновио своју подршку политици једне Кине. Кина посматра самоуправни Тајван као отцепљену провинцију и део суверене кинеске територије.

Пекинг је више пута запретио Тајвану уочи посете Пелоси, наводећи да ће њено путовање поткопати суверенитет Кине и нанети штету америчко-кинеским односима. У телефонском разговору са америчким председником Џоом Бајденом само неколико дана пре него што је Пелоси отпутовала у Азију и Пацифик, кинески председник Си Ђинпинг је упозорио: „Они који се играју ватром од ње ће изгорети".

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер