петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентин Инцко о пресуди Караџићу: Потврђена индивидуална одговорност, а не колективна кривица; Шеф мисије ОЕБС: Кључан корак ка привођењу правди особа најодговорнијих за геноцид и друге најтеже ратне злочине
Хроника

Валентин Инцко о пресуди Караџићу: Потврђена индивидуална одговорност, а не колективна кривица; Шеф мисије ОЕБС: Кључан корак ка привођењу правди особа најодговорнијих за геноцид и друге најтеже ратне злочине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. март 2019.

Високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко изјавио је да ниједна судска одлука преживелима не може вратити њихове најмилије, али да им може дати извесну дозу моралне сатисфакције.

"Данашња одлука Апелационог већа представља важан тренутак и надам се да пружа осећај окончања једног поглавља за све жртве, као и за оне који су преживели геноцид, ратне злочине и злочине против човјечности у БиХ", оценио је Инцко.

Он је истакао да би данашња пресуда ратном лидеру Срба у БиХ Радовану Караџићу требало да донесе олакшање свим поштеним људима, јер је њоме потврђена индивидуална одговорност, а не колективна кривица.

"Нема лоших народа, само лоших појединаца", изјавио је Инцко.

У том контексту, он је, како је саопштено, позвао све власти и политичке лидере у БиХ да се суздрже од политичког надмудривања или покушаја да дискредитирају важан посао који су обавили међународни судови.

Високи представник је подсетио да је Трибунал успостављен једногласном одлуком Савета безбедности УН-а и да се његове пресуде морају да се поштују.

"Време је да политичари и грађани БиХ почну поштовати прошлост, али и да окрену нови лист, гледају ка будућности, ка помирењу и поново граде поверење међу народима који живе у БиХ. То је предуслов да ова земља и њени грађани крену напред", закључио је Инцко.

Механизам за међународне кривичне судове (МИЦТ), наследник Хашког трибунала, осудио је данас Караџића на доживотни затвор за геноцид у Сребреници и злочине против човечности у БиХ, оценивши да је 40 година, колико је добио у провостепеном поступку, неодговарајућа казна.

Дуња Мијатовић: Правда превладала

Комесарка Савета Европе за људска права Дуња Мијатовић оценила је да је одлука показује да је правда превладала.

"Борба против порицања ратних злочина и образовање о истини је сада важније него икад", написала је Мијатовић на Твитеру.

Шеф мисије ОЕБС: Пресуда још један кључан корак ка привођењу правди особа које су најодговорније за геноцид и друге најтеже ратне злочине

 Шеф мисије ОЕБС у БиХ Брус Бертон изјавио је да пресуда Караџићу представља још један кључан корак ка привођењу правди особа које су најодговорније за геноцид и друге најтеже ратне злочине почињене у БиХ.

"Пре свега, наше мисли су са породицама жртава, за које је трагање за правдом дуготрајно и болно. То је сложен и тежак процес, али истовремено и процес који је од пресудне важности", навео је Бертон. Он је оценио да је утврђивање одговорности за почињене злочине, чак и оволико година након рата, од кључне важности за изградњу трајног мира у БиХ, поштовање владавине права и јачање међународне судске праксе.

"Упоредо са напорима Хашког трибунала, правосудне институције у БиХ континуирано раде на остварењу тих циљева, те су до данас пред домаћим судовима процесуиране стотине починилаца ратних злочина", навео је шеф мисије ОЕБС у БиХ.

Према његовим речима, правосуђу у БиХ потребна је подршка да би наставило да ради на предметима ратних злочина на независан и непристрасан начин, ослободјено од политичких напада или покушаја вршења непримереног утицаја.

Мисија ОЕБС у БиХ позвала је све грађане БиХ у земљи и иностранству, а посебно политичке и страначке лидере, медије, званичнике локалних власти, верске лидере и активисте у локалним заједницама, да поштују пресуду Караџићу и да се уздрже од запаљиве реторике која води ка поделама.

"Само се заједничким улагањем свих у процес помирења може постићи стабилност и безбедност у Босни и Херцеговини", наведено је у саопштењу Мисије ОЕБС.

Колинда Грабар Китаровић: Пресуда трајна опомена о погубности великорпске политике

Пресуда Радовану Караџићу не може вратити у живот десетине хиљада жртава и ублажити бол њихових породица, али мора да послужи као трајна опомена о погубности великорпске политике, поручила је хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић.

- Данашња одлука коначна је пресуда једном главних идеолога и извршитеља великосрпске политике, која се није устручавала геноцида и других најтежих међународних злочина против Хрвата и Бошњака у циљу стварања тзв. велике Србије - саопштила је хрватска председница.

- Пресуда не може вратити у живот десетине хиљада жртава и ублажити бол њихових породица и преживелих, али мора да послужи као трајна опомена о погубности те политике - навела је Грабар-Китаровић.

Хрватска влада: Пресуда разлог за суочавање с прошлошћу

Хрватска влада поздравила је пресуду изречену у хашком трибуналу првом председнику Републике Српске Радовану Караџићу и сматра да је на основу доказног материјала и других пресуда требало повезати и с политичким и војним врхом тадашње Савезне Републике Југославије, под вођством Слободана Милошевића.

У саопштењу из кабинета Андреја Пленковића се наводи, да Влада Хрватске уједно сматра да је ово, како кажу, "још један разлог за суочавање с прошлошћу и одбацивање великосрпске политике и идеологије, чији су основни циљеви као и методе у овој пресуди означени као злочин против човечности".

Влада је изразила жаљење што Караџић није, осим за Сребреницу, осуђен и за геноцид у другим општинама у БиХ.

"Влада Републике Хрватске поздравља пресуду Жалбеног већа Међународног резидуалног механизма за кривичне судове којом је Радовану Караџићу изречена доживотна казна затвора. Жалбено веће оценило је да су почињени злочини невиђених размера и бруталности те је стога преиначило првостепену пресуду којом је изречена казна од 40 година затвора", саопштено је из владе Андреја Пленковића.

Наводе и да је овом пресудом Караџић сада и правоснажно осуђен за злочин геноцида, злочине против човечности и за кршење закона и обичаја ратовања. Жалбено веће је, кажу, потврдило да су ти злочини почињени суделовањем у четири удружена злочиначка подухвата с циљем да се Бошњаци и Хрвати трајно уклоне с појединих подручја у Босни и Херцеговин.

"Надамо се да ће потврда личне одговорности Радована Караџића за неке од најстрашнијих злочина након Другог светског рата, попут геноцида у Сребреници када је убијено више од 7.000 мушкараца и дечака Бошњака, или опсаде Сарајева, пружити барем минимално задовољство жртвама и њиховим породицама", наводи се у саопштењу.

Жељко Комшић: Минимум правде за жртве

Члан Председништва БиХ Жељко Комшић оценио је да данашња пресуда на казну доживотног затвора првом председнику Републике Српске Радовану Караџићу представља "минимум правде за све жртве, Бошњаке и Хрвате".

Комшић је навео да та пресуда остаје "као трајно писано сведочанство и поука генерацијама које долазе да ни једно злодело не остаје некажњено".

- Пресуда представља минимум правде за све жртве, Бошњаке и Хрвате, и делимичну сатисфакцију да ће за сво зло које им је нанесено сносити одговорност његов главни креатор - саопштено је из Председништва БиХ.

Комшић сматра да је пресуда Караџићу истовремено и пресуда његовој идеологији, на чијим темељима данас, како је навео, поједине етничке политике настоје да делују у политичком простору БиХ.

Насер Орић: Доживотна и још пет

Ратни командант такозване Армије БиХ на подручју Сребренице Насер Орић, такође је коментарисао данашњу пресуду Радовану Караџићу.

- У његовом случају доживотна је максимално још пет година, па није корњача, неће он дуже живети - рекао је Орић.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер