Početna strana > Hronika > Valentin Incko na sednici Saveta bezbednosti UN: Nezavisnost RS politički cilj Dodika i partije koju vodi
Hronika

Valentin Incko na sednici Saveta bezbednosti UN: Nezavisnost RS politički cilj Dodika i partije koju vodi

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. maj 2017.

 Iako je u poslednjih šest meseci smanjena retorika predsednika Republike Srpske Milorada Dodika o secesiji tog entiteta, postizanje nezavisnosti RS i dalje ostaje politički cilj partije koju vodi (SNSD) jer ističe da će se referendum o nezavisnosti uskoro i organizovati – naveo je Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Incko u današnjem obraćanju Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN).

- Činjenica da je takva retorika Dodika uzrokovala da mu Sjedinjene Američke Države uvedu sankcije pokazuje da međunarodna zajednica može imati uticaj kada odluči da pošalje snažnu poruku liderima koji otvoreno nepoštuju vladavinu prava i otvaranju rane iz prošlosti - kazao je Incko osvrćući se na održavanje referenduma o Danu RS.

S obzirom na činjenicu da BiH u oktobru 2018. godine čekaju opšti izbori, Incko je istaknuo da za sada nema konsenzusa među liderima BiH kada je u pitanju izmena Izbornog zakona što potencijalno može izazvati nove političke nesuglasice.

On je ipak, između istalog, rekao i da je BiH u poslednjih šest meseci demonstrirala opredeljenost na putu ka članstvu u Evropskoj uniji kao i opredeljenost za postizanje pune stabilnosti u zemlji, prenose Vijesti.ba.

On je danas podneo izveštaj generalnom sekretaru UN o statusu provođenja mira u BiH koji se odnosi na period od 22. oktobra 2016. godine do 21. aprila 2017. godine.

Govoreći o putu BiH ka EU podsetio je da je u decembru Evropska komisija dostavila Upitnik, dodajući da je odgovaranjem na pitanja omogućeno svim nivoima vlasti u BiH da pokažu opredeljenost na tom putu.

Dodao je da se na regionalnom planu odnosi između BiH i Srbije i dalje kreću uzlaznom putanjom čemu su doprineli premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsedavajući Saveta ministara BiH Denis Zvizdić. Ipak, naveo je, da su se pojavili problemi - podnošenje revizije presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u predmetu "BiH protiv Srbije" za genocid što je podelilo političke lidere.

Kao još jedan primer u kojem je bilo političkih nesuglasica Incko je naveo i „neimplementaciju odluke Ustavnog suda BiH koji je dan Republike Srpske proglasio neustavnim, a bilo je i predloga za federalizacijom države što su neki shvatili kao daljnju etničku podelu zemlje.

(Blic)