субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентин Инцко: БиХ суочена са најгором кризом од Дејтона
Хроника

Валентин Инцко: БиХ суочена са најгором кризом од Дејтона

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. мај 2011.

САРАЈЕВО/ЊУЈОРК - Високи представник за БиХ Валентин Инцко рекао је данас пред Саветом безбедности УН у Њујорку да се БиХ суочава са једном од најтежих политичких криза од краја рата 1995. године.

"Дејтонско-париски споразум који је земљи донео 15 година мира, изложен је озбиљним кршењима", рекао је Инцко. Он је истакао да су "власти Републике Српске наставиле да се залажу за распад земље, институције на државном нивоу су под политичким, институционалним и економским притиском, и више од седам месеци након избора формирање нових власти још увек није на видику".

"Пошто је законодавни процес на државном нивоу на мртвој тачки, процес интеграције у Европску унију и евроатлантске интеграције је потпуно стао", рекао је Инцко. Он је истакао да је "у овој већ тешкој атмосфери, Народна скупштина РС донела закључке и одлуку да одржи референдум посебно циљајући државне правосудне институције као и мандат високог представника".

Одржавање таквог референдума би било супротно Дејтонском мировном споразуму и угрозило би уставни систем поделе надлежности између државе и ентитета утврђен Мировним споразумом", казао је високи представник обраћајући се Савету безбедности УН.

Поред свог полугодишњег извештаја, високи представник је поднео и посебан извештај Савету безбедности УН о недавним мерама власти Републике Српске у којем је истакао озбиљност ситуације. Инцко је такође упозорио да се ти догађаји не смеју сматрати само краткорочним негативним трендом.

"Потреба за међународним присуством, како цивилним тако и војним, са извршним мандатом је и даље очигледна", закључио је Инцко.

Скупштина РС донела је одлуку о расписивању референдума на којем би грађани тог ентитета требало да се изјасне да ли подржавају наметнуте законе високог представника, посебно о Суду и о Тужилаштву БиХ. Инцко је прошле недеље дао властима РС рок од седам дана да пониште ту одлуку и најавио да ће, у супротном, поништити одлуку о референдуму.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер