петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентин Инцко: Без уставне реформе нема уласка БиХ у ЕУ
Хроника

Валентин Инцко: Без уставне реформе нема уласка БиХ у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. октобар 2009.

Високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко, поводом неуспеха бутмирских разговора, упозорио да без јачања централних институција и уставне реформе нема уласка БиХ у ЕУ.

Поводом неуспеха бутмирских разговора, високи представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини Валентин Инцко упозорио је да без јачања централних институција и уставне реформе нема уласка БиХ у ЕУ.

"Босна у садашњем стању, то јест без јачања централних институција, без уставне реформе, не може доспети у ЕУ. То дугорочно угрожава стабилност у региону", истакао је Инцко у интервјуу бечком дневнику "Кронен цајтунг".

Инцко је рекао да се Босна налази на прекретници, али и међународна заједница, и да постоје две школе размишљања. Једна тражи укидање високог представника, окончање стања зависности, јер онда морају сва три лидера да стану на сопствене ноге и државу оспособе за будућност, а друга школа размишљања је да без високог представника и његове улоге посредника све може бити још горе. 

"Ја, свакако, радим на прелазу ка мојој другој функцији, специјалног изасланика ЕУ у Босни. Свакој држави, међутим, потребна је највиша судска инстанца, као на пример, највиши суд, који не постоји у БиХ. Како на тај начин да се успостави стање правне државе", указао је Инцко.

Високи представник међународне заједнице у БиХ рекао је да премијер Милорад Додик захтева укидање високог представника, али да се поред тога ништа не треба мењати и навео да се на лицу места добија утисак да обични људи могу добро једни са другима, само њихове вође одржавају конфронтацију ради сопствене овисности.

"На другој страни обични људи не чине готово ништа да се ослободе из тог обруча. Дају ми уверење да се мој рад овде исплати. Постоји толико добрих примера суживота, па чак и помирења на најнижим нивоима. Мени је битно стварање услова правне државе како би Босну направили спремном за будућност", критиковао је Инцко.

Коментаришући да ли притисак са стране може помоћи, Инцко је истакао да се сви тренутно надају на делотворност убеђивања, и оценио да је српски председник Борис Тадић у том погледу јако конструктиван, као и други.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер