петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вакцина против пнеумокока обавезна од 1. марта 2018. за сву децу у првој години живота
Хроника

Вакцина против пнеумокока обавезна од 1. марта 2018. за сву децу у првој години живота

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. децембар 2017.

 НОВИ САД - Вакцина против пнеумокока, која штити од менингитиса, сепсе, упале плућа и средњег уха, биће обавезна за сву децу у првој години живота, од првог марта 2018. године, саопштено је у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић – Батут".

Струка је дала своје мишљење још 2011. на састанку четири секције Српског лекарског друштва – микробиолошке, педијатријске, инфектолошке и епидемиолошке. Тада је предложено да се вакцина против пнеумокока укључи у обавезан Програм имунизације деце у Србији, каже директор Института за јавно здравље Војводине Владимир Петровић.

"Бактерија изазива инвазивну болест, менингитис и сепсу, када продре у крвоток и оставља последице на удаљеним органима, у овом случају можданим овојницама. Локално може да изазове пнеумонију, што је најчешћа компликација ове бактерије, а од блажих локалних инфекција – изазива упалу средњег уха", рекао је Петровић.

Дом здравља "Нови Сад" има на располагању вакцину против пнеумокока, али се она, док не постане обавезна, даје само када лекар процени да треба, каже педијатар Весна Вулековић.

"У броју који би био потребан за сву децу од навршених два месеца како би по календару требало да будее, прва доза даје се са навршених два месеца живота до навршених шест месеци живота, даје се у три дозе, подељена, у размаку од четири до осам недеља. Не сме бити размак између доза мањи од месец дана. Уколико беба или одојче добију вакцину по навршених шест месеци, тада се дају само две дозе. Ревакцина се даје од друге године живота, било да је дете добило од другог месеца, или са навршених шест месеци живота", рекла је Вулековићка.

Постоји могућност реакције на вакцину у смислу да се на месту убода појаве оток и црвенило, као и повишена температура – три дана по вакцинацији, каже докторка Вулековић.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер